koronawirus choroby nerekfot. pixabay.com/ leo2014

Lekarze biją na alarm. Wiedzą, kto jest najbardziej narażony na zarażenie koronawirusem. Powinni w ogóle zrezygnować z podróży

Koronawirus zagraża przede wszystkim jednej grupie ludzi. Powinny one kompletnie zrezygnować z podróży w najbliżyszym czasie. Lekarze nie mają wątpliwości, że niektórzy pacjenci są szczególnie narażeni na śmierć w wyniku zakażenia SARS-CoV-2.

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla jednej grupy pacjentów. Są oni szczególnie narażeni na powikłania, a nawet śmierć z powodu zakażenia. Dla własnego bezpieczeństwa powinny odpuścić sobie podróże na jakiś czas.

Z ostatniej chwili: Był potężny wybuch, są ofiary i ranni. Tragiczne wiadomości docierają zza polskiej granicyZ ostatniej chwili: Był potężny wybuch, są ofiary i ranni. Tragiczne wiadomości docierają zza polskiej granicyCzytaj dalej

Koronawirus atakuje szczególnie jedną grupę

Lekarze alarmują, że koronawirus może powodować stan zapalny tkanek serca, ostrą niewydolność nerek, uszkadzać jelita, wątrobę, a także prowadzić do zaburzeń neurologicznych. Nowojorscy medycy zaobserwowali u prawie połowy hospitalizowanych pacjentów krew lub białko w moczu. Może to być oznaką uszkodzenia nerek.

Tragedia w rodzinie królewskiej. Książę nie żyje, tragiczna wiadomość z zagranicy obiegła media, był taki młodyTragedia w rodzinie królewskiej. Książę nie żyje, tragiczna wiadomość z zagranicy obiegła media, był taki młodyCzytaj dalej

- Rzeczywiście tak jest, że w przebiegu choroby COVID-19, może dochodzić do ostrego uszkodzenia nerek i zdarza się to wcale nie tak rzadko. Ostra niewydolność nerek może dotyczyć do 10 proc. pacjentów, którzy chorują na COVID-19 - wyjaśnia prof. dr hab. Magdalena Krajewska, kierownik Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu cytowana przez ABC Zdrowie.

Do uszkodzenia nerek dochodzi najczęściej u pacjentów w najcięższym stadium COVID-19 - informuje profesor. Są to zwykle osoby, które nigdy wcześniej nie zmagały się z problemami z nerkami.

- U chorych na COVID-19 występują zmiany w postaci białkomoczu lub krwinkomoczu. Te objawy dotyczą nawet 70 proc. pacjentów, którzy ciężko przechodzą zakażenie, z kolei u osób, które mają łagodniejszą postać choroby, te zmiany występują rzadziej - mówi nefrolog.

Według dr Holly Kramer, prezes National Kidney Association, powodem tak wielkiego wpływu koronawirusa na nerki może być fakt, COVID-19 mocno uderza w płuca, utrudniając ludzkiemu ciału pobieranie tlenu. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

- Możliwe jest również, że uszkodzenie nerek obserwowane u pacjentów z koronawirusem występuje wtórnie do infekcji wirusowej, ponieważ ciało nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej ilości tlenu do narządów - sugeruje dr Holly Kramer, cytowana przez NBC News.

Lekarze nie mają wątpliwości, że osoby chorujące na przewlekłe choroby nerek, a w szczególności te poddawane dializom są bardziej narażone na zakażenie koronawirusem. Zwiększa również ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19.

- Przewlekła choroba nerek to choroba cywilizacyjna wynikająca m.in. z epidemii otyłości i coraz częstszego występowania nadciśnienia. W Polsce jest 30 tys. ludzi, którzy są dializowani, czyli wymagają leczenia nerkozastępczego. Jest też ogromna grupa ludzi, która ma upośledzoną wydolność nerek - zaznacza prof. Magdalena Krajewska.

Najbardziej narażoną grupą są osoby w podeszłym wieku, u których występują choroby współtowarzyszące takie jak nadciśnienie, czy cukrzyca. Ryzyko obejmuje też osoby chorujące na pierwotne i wtórne glomerulopatie oraz choroby układowe, takie jak toczeń rumieniowaty. W grupie ryzyka są też osoby po przeszczepach nerek.

Dzisiaj grzeje: 1. TVP przeszło samo siebie. Skandaliczne słowa o karach dla kobiet podczas programu o historii turystycznego Helu
2. Sensacyjne wyniki prestiżowego sondażu. Pierwsza taka sytuacja od wielu lat
3. O nie, Ryanair potwierdził, niestety. Nie mają już wyboru, "sytuacja jest dramatyczna"

- Są to pacjenci, którzy otrzymują leczenie immunosupresyjne, czyli leczenie, które w założeniu obniża odporność po to, żeby nie był odrzucony przeszczepiony narząd i to stwarza automatycznie sytuację zwiększonej szansy na zakażenie i ciężkie powikłania, bo obrona organizmu jest osłabiona - wyjaśnia nefrolog.

Kolejne zmiany dla Polaków. Wyciekło, co planuje rząd, chodzi o kwarantannę dla kolejnych grupKolejne zmiany dla Polaków. Wyciekło, co planuje rząd, chodzi o kwarantannę dla kolejnych grupCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Hearthstone: nadchodzi legendarne wydarzenie. Gracze otrzymają ponad 100 kart
  2. Już od wczoraj znaczna zmiana w podatkach. Zachowasz w portfelu znacznie więcej pieniędzy
  3. Astronomiczne kary za brak maseczki. Lepiej o niej pamiętać, kwoty mandtów ścianają z nóg w całej Europie
  4. Dantejskie sceny na pokładzie samolotu. Pasażer wpadł w prawdziwą furię, powód jest zatrważający
  5. Wielkie ostrzeżenie od WHO. Szczęki opadają. Nie jest dobrze
  6. Pochwaliła się zwierzakiem nie z tego świata. Zdjęcia 9-kilogramowego królika giganta przechodzą wszelkie wyobrażenia
  7. Zaskakujący produkt, który może uchronić Twoje zdrowie. Zdrowszy od czosnku, ogórków kiszonych i zakwasu z buraków razem wziętych

Źródło: WP

Następny artykuł