świathttps://unsplash.com/@sebastiano_piazzi

Konkurs na Najlepsze Kraje Świata zakończony. Niestety nie ma dobrych wieści dla Polaków

Świat zachwyca swą różnorodnością i sprawia, że chcemy podróżować, by odkryć wszystkie jego zakątki. Piękno przyrody i kultura to jednak nie wszystko. Poszczególne kraje oceniano przez pryzmat 65 atrybutów, które złożyły się na ogólną ocenę jakości życia.

Świat został oceniony niemal z każdej strony. The Best Countries to ranking, który co roku opracowuje grupa naukowców z U.S. News & World Report i Wharton School of the University of Pennsylvania. W badaniu ankietowym, przeprowadzonym w 36 krajach, wzięło udział ponad 20 tysięcy osób. Każde z państw było oceniane w tych samych kategoriach, m.in. jakości życia, dostępu mieszkańców do dziedzictwa kulturowego, jakości edukacji, otwartości na biznes oraz prognozy rozwoju. Jak co roku na pierwszym miejscu uplasowała się Szwajcaria, a za nią Kanada i Japonia.

Polacy masowo rezygnują z wyjazdów na narty? Wolimy zupełnie inne rozrywki zimąPolacy masowo rezygnują z wyjazdów na narty? Wolimy zupełnie inne rozrywki zimąCzytaj dalej

Edukacja została najlepiej oceniona w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Niemczech i Francji. Polska uplasowała się niestety na 23. miejscu w tej kategorii. W grupie państw najbardziej przyjaznych rodzinie znalazły się Dania, Szwecja i Norwegia. To właśnie tam rodzice mają najlepsze warunki do wychowywania dzieci i najwięcej możliwości. Pomimo prorodzinnej polityki rządu, nasz kraj znalazł się dopiero na 20. miejscu.

Jakość życia

Na ogólną kategorię jakość życia składa się dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej, zatrudnienia, stabilność polityczna, bezpieczeństwo, przestrzeganie praw jednostki, a nawet jakość środowiska. Tutaj przodują kraje takie jak Kanada, Dania, Szwecja, Norwegia i Australia. Polska w tym zestawieniu zajęła 22 miejsce.

W innych badaniach sprawdzane jest ogólne zadowolenie z życia i okazuje się, że wyniki nie zawsze pokrywają się z tymi z raportu The Best Countries. Obiektywnie zmierzona jakość życia nie musi przekładać się na poczucie szczęścia przez osoby w danych państwach.

Świat: kraje najlepsze i najgorsze

Skoro pierwsze miejsca w rankingu zajęły kolejno Szwajcaria, Kanada, Japonia, Niemcy i Australia, po przeciwnej stronie musiały się znaleźć kraje, w których ludziom jest trudniej o dostęp do podstawowych świadczeń. Niezmiennie od lat, ostatnie w rankingu są kraje o niskim PKB, czyli Liban, Serbia, Oman, Białoruś i Tunezja.

Na którym miejscu znalazła się Polska? W tym roku nieco straciliśmy, spadając z miejsca 33 na 34. Nie jest to końcówka rankingu, jednak do najlepszych sporo nam brakuje. Problemy, które rzucają się w oczy, takie jak opieka zdrowotna i poziom edukacji znacząco obniżają ocenę z zakresu jakości życia, co z kolei wpływa na ogólną pozycję w The best Countries.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta usłyszała pisk psa z łazienki. Gdy weszła do środka, zobaczyła męża
  2. Nowotwory, które zabijają najwięcej Polek. Co roku z ich powodu umierają tysiące kobiet
  3. Zaskakujące wiadomości z Azji. Zniknęły dwie wyspy, bardzo zły znak
  4. Dwóch mężczyzn zostało skazanych na śmierć. Ostatni kraj w Europie, gdzie jest taka kara
  5. Wstrząsy odczuwalne były nawet w stolicy. W nocy doszło do trzęsienia ziemi za granicą
  6. Okropny wypadek na planie popularnego serialu. Nie żyje 2 uwielbianych aktorów

Żródło: Onet

Następny artykuł