kolej dworzecfot pixabay/Suzzan07

Najpiękniejszy dworzec w Polsce wybrany. Czekanie tam na pociąg to czysta przyjemność

Kolej to jeden z najpopularniejszych środków transportu w naszym kraju. Podróżujący często na swój pociąg muszą czekać w nie najlepszych warunkach, jednak nie w tym przypadku. W opublikowanym przez Fundację Grupy PKP rankingu poznaliśmy najpiękniejsze dworce kolejowe w Polsce. Przebywanie na nich to czysta przyjemność.

Kolej jest często zmorą pasażerów. Bardzo duże, sięgające kilkudziesięciu minut, opóźniania, a do tego oczekiwanie na swój skład w brudnych, obskurnych pomieszczeniach - to niestety czasem codzienność pasażerów korzystających z usług PKP.

Komisja Europejska uruchamia Mechanizm Obrony Ludności. Chodzi o wirusa z ChinKomisja Europejska uruchamia Mechanizm Obrony Ludności. Chodzi o wirusa z ChinCzytaj dalej

Są jednak takie miejsca w Polsce, gdzie czas może płynąć wyjątkowo przyjemnie. Fundacja grupy PKP opublikowała ranking najpiękniejszych dworców w naszym kraju. Zwycięzcą został dworzec kolejowy w Rudzie Śląskiej-Chebziu. W organizowanym od 2018 roku plebiscycie dworzec ten w pokonanym polu zostawił m.in. dworce w Wodzisławiu Śląskim, Katowicach, Bydgoszczy i Tarnowie.

Dworzec, z którego kolej może być dumna

Zwycięski budek został wybudowany w 1869 roku. Od tego czasu przeszedł kilka renowacji, jak ta w latach 1900-1902, której zawdzięcza swój obecny wygląd zewnętrzny. Wyróżnia się elewacją, która stworzona jest z różnokolorowej cegły, a także odsłoniętą stalową konstrukcją. Po przebudowie w 2018 roku budek zyskał nowe wnętrze. W środku utworzono publiczną bibliotekę, pełną udogodnień dla zwiedzających. "Stacja Biblioteka", jak nazwane zostało pomieszczenie, jest nie tylko bardzo ładna, ale także funkcjonalna. Oczekujący na odjazd pasażerowie mogą tam oddać się ulubionej lekturze.

Fundacja Grupy PKP

Fundacja Grupy PKP została założona w 2013 roku. Jej członkowie dążą do rozwiązywania problemów społecznych związanych z koleją. Do głównych zdań fundacji należy m.in. działanie w celu poprawienia bezpieczeństwa na terenach kolejowych, poprawa warunków dostępu do tych terenów dla osób niepełnosprawnych, a także działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Fundacja dąży przede wszystkim do pogłębienia wiedzy pasażerów w zakresie odpowiedniego korzystania z usług kolejowych.

kolej dworzec

kolej dworzec

kolej dworzec

Źródło: Urząd Miasta Ruda Śląska

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Idealne ferie z rodziną? Polacy zapominają o jednym, ważnym szczególe
  2. Nie żyje ceniona polska artystka. Miała 67 lat, była żoną znanego filmowca
  3. U 10-latka stwierdzono zakażenie koronawirusem. Nie pojawiły się żadne objawy
  4. Najmroczniejszy las w całej Polsce. Przez legendy o Wysokim Kamieniu cierpnie skóra
  5. Kolejne podejrzenie koronawirusem w Polsce. Kobieta w szpitalu, wróciła z Chin
  6. Satelity pokazały śnieg na Węgrzech, choć w tym roku jeszcze nie padał. Wyjaśnienie zagadki jest smutne
  7. Słowikowa przerywa milczenie ws. Piotra Woźniaka-Staraka. Nikt się nie spodziewał, ujawniła wszystko

Źródło: whitemad.pl

Następny artykuł