kolej gigantyczne kontrolePxhere CC0 Domena publiczna

Gigantyczne kontrole na wakacje w pociągach. Od lipca do końca sierpnia

Kolej zostanie poddana gigantycznym kontrolom. Podczas wakacji sprawdzonych zostanie ponad 170 składów. Przeprowadzana akcja będzie trwała aż do końca sierpnia. W momencie, gdy stwierdzone zostaną nieprawidłowości, przewoźnika czekają poważne konsekwencje. UTK wydał już w związku z tą sprawą komunikat.

Kolej będzie sprawdzana przez inspektorów podczas wakacji w ramach gigantycznej akcji kontroli. Do końca sierpnia poddanych jej zostanie ponad 170 składów. Jak informują media, szczególny nacik zostanie położony na elementy związane z bezpieczeństwem sanitarnym pasażerów. Szczegółowe informacje zostały przekazane przez Urząd Transportu Kolejowego. Stwierdzenie nieprawidłowości może wiązać się z poważnymi konsekwencjami finansowymi.

W tym roku kolej będzie poddana szczególnej kontroli w ramach akcji w okresie wakacyjnym. Inspektorzy będą sprawdzali składy przed wyruszeniem w trasę lub w trakcie jazdy. Co istotne, jak podkreśla Urząd Transportu Kolejowego, kontrole są niezapowiedziane. Szczególna uwaga zostanie poświęcona bezpieczeństwu oraz komfortowi i prawom pasażera. Kontrolerzy mają także sprawdzać, czy w pociągach znajdują się odpowiednie informacje.

Kolej poddana szczegółowej kontroli. Za nieprawidłowości mogą grozić kary

Podczas wakacji z usług świadczonych przez kolej korzysta mnóstwo turystów. W związku z tym do końca sierpnia będzie trwała akcja kontroli składów. W trakcie niezapowiedzianych kontroli inspektorzy mają sprawdzać, czy w pociągach znajdują się informacje o limicie osób podróżujących oraz przypomnienie o konieczności zasłaniania ust i nosa w trakcie podróży. Kontrolerzy zwrócą także uwagę na wyposażenie drużyn konduktorskich.

- W tym roku pracownicy UTK szczególną uwagę zwrócą na to, czy drużyny konduktorskie mają na wyposażeniu maseczki, rękawiczki i środki dezynfekujące, jaki jest stan czystości składu oraz czy w toaletach jest mydło i ręczniki papierowe - treść komunikatu urzędu cytuje serwis RMF 24.

Kolej musi być odpowiednio wyposażona oraz spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem oraz komfortem pasażerów. Jak informuje UTK, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, przewoźnik będzie musiał je zlikwidować i zadbać, aby nie powtarzały się w przyszłości, dokonując dokładnej analizy. Jeśli naruszone zostaną przepisy w zakresie bezpieczeństwa, prezes UTK ma prawo także wyłączyć z eksploatacji pojazd kolejowy lub ograniczyć jego eksploatację.

Kolej może podlegać jeszcze surowszym karom w przypadku, w którym naruszenia nie zostaną usunięte we wskazanym terminie. W takiej sytuacji przewoźnikowi grozi nawet do 5 tysięcy euro kary za każdy dzień opóźnienia. Jak informują media, w ubiegłym roku na przewoźników pasażerskich zostało nałożonych 16 kar w związku z naruszaniem przepisów dotyczących kolejnictwa. 4 z nich przekroczyły 1,1 miliona złotych. UTK przeprowadziło w zeszłym roku 372 kontrole. Również pasażerowie mogą złożyć reklamację do przewoźnika i domagać się zwrotu części ceny biletu. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o zmianach w PKP.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: RMF 24

Następny artykuł