Klimat wchodzi w nową fazę.Fot. Pixabay.com/Brent Olson (zdjęcie ilustracyjne)

Niepokojące wyniki badań. Naukowcy nie mają złudzeń. "Skala zmian jest znaczna"

Klimat ponownie stał się obiektem kontrowersji za sprawą sytuacji w Arktyce. Niepokojące zjawiska na dalekiej północy podają pod wątpliwość przyszłe wyjazdy dla miłośników nieco chłodniejszych kierunków.

Klimat w raportach naukowców staje się coraz poważniejszym problemem. W branżowym piśmie "Nature Climate Change" zespół badaczy opublikował wnioski, które mogą sugerować rychłe załamanie się regionu.

Klamka zapadła. Podjęli decyzję. Koniec z noszeniem maseczek. Wiadomości z EuropyKlamka zapadła. Podjęli decyzję. Koniec z noszeniem maseczek. Wiadomości z EuropyCzytaj dalej

Klimat coraz bardziej skrajny

Jak podają dziennikarze Radia Zet, klimat w Arktyce przeżywa załamanie. Coraz wyższe temperatury, topnienie lodowców i co niepokojące - deszcze, zamiast śniegu. Co więcej, zespół z amerykańskiego National Center for Atmospheric Research jest zgodny - Arktyka wchodzi w nową fazę.

Według ustaleń naukowców z National Center for Atmospheric Research klimat Arktyki wchodzi w tzw. fazę nowoarktyczną. Jak zaznacza zespół badaczy, na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, front w żadnym momencie nie zmienił kierunku w tak raptowny sposób. Ponadto, już teraz wskaźniki sugerują, iż obecnie żadne masy opadów nie nadbudują pokrywy śniegowej z połowy XX wieku.

Klimat Arktyki ze “znaczną zmianą”

Naukowcy szacują, że obecny stan pokrywy może przełożyć się na brak lodu od 3 do nawet 10 miesięcy w skali roku. Wszystkie wylczenia ekspertów z National Center for Atmospheric Research oparte są na poziomie emisji gazów cieplarnianych. Brak lodu z kolei oznacza większą “pochłanialność” promieni słonecznych przez wodę, co jeszcze bardziej wpłynie na braki w lodowcach. Klimat najpewniej wejdzie w kolejną fazę już wcześniej zapowiadanych upałów.

Dzisiaj grzeje: 1. Wielki strach i krzyki na pokładzie samolotu. Służby wkroczyły do akcji
2. Słowa Katarzyny Cichopek w "Pytanie na śniadanie" oburzyły wielu widzów. Wreszcie przerwała milczenie
3. Lech Wałęsa nie próżnuje. Wybrał się na bajeczne wakacje. Co za luksusy

– Skala zmian jest znaczna. Mamy do czynienia z okresem tak gwałtownej przemiany, że obserwacje wcześniejszych wzorców pogodowych nie dają nam wiedzy o tym, czego możemy spodziewać się w następnym roku – wyjaśnia cytowana przez Radio Zet Laura Landrum, główna autorka badań.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wnuczek oniemiał, gdy poznał pupila babci. Miesiącami myślała, że zajmuje się kotkiem, była w ogromnym błędzie
  2. Potężny sztorm i morska bitwa. Niesamowite nagranie zatopienia U-Boota
  3. Horror na pokładzie samolotu Ryanair. Jest ofiara, pasażerowie zapamiętają do końca życia
  4. Niedawno byli w Indiach, teraz zatrudnią Tomasza Komendę. Wiadomo, co będzie robił
  5. Klamka zapadła. Na granicy z Polską postawią mur, powód nie wszystkim się spodoba
  6. Kotek za nic nie chce oddać swojego smoczka. Można się popłakać ze śmiechu

Źródło: Radio Zet

Następny artykuł