Klimat wróci do początków człowieka.Fot. Pixabay.com/Gerd Altmann (zdjęcie ilustracyjne)

Nadciąga fala olbrzymich upałów. Naukowcy nie mają wątpliwości. Żar będzie lał się z nieba

Klimat już wkrótce może zaserwować Ziemi absolutny rekord temperatur. Synoptycy są zgodni - potencjalne wskaźniki najprawdopodobniej będą najwyższe od prawie 50 mln lat. Badania opublikowano w prestiżowym magazynie “Science”.

Klimat, który bazuje m.in. na współczynnikach atmosfery, już wkrótce może wrócić do fazy z czasów wyginięcia wielkich gadów. Oznaczałoby to drastyczny wzrost temperatur i spore zmiany w jakości powietrza.

Trzęsienie ziemi i Ianos, żywioł uderzył bez litości. Dantejskie sceny w GrecjiTrzęsienie ziemi i Ianos, żywioł uderzył bez litości. Dantejskie sceny w GrecjiCzytaj dalej

Klimat płata figle

Już teraz widać pierwsze skutki zmian temperatur. Jak podają dziennikarze Radia Zet, naukowcy, którzy analizowali klimat ostatnich tysiącleci, wzięli pod lupę niestandardowe próbki. Zespół badał materiał z dna oceanu zawierający skorupki otwornic. Cząstki opadały w głębiny przez miliony lat, co pozwoliło dokładnie prześledzić zmiany proporcji izotopów węgla i tlenu. Stosunek zawartości węgla oraz tlenu w wodzie przekładał się na określenie stopnia zwiększania się gazów cieplarnianych w atmosferze.

- Teraz, gdy już skutecznie uchwyciliśmy zmienność klimatu Ziemi, widzimy, że o ile emisje się nie zmniejszą, to w okolicy roku 2300 czeka nas nieporównanie szybsze ocieplenie niż takie, którego doświadczyliśmy dotąd w kenozoiku - wyjaśniał cytowany przez Radio Zet prof. James Zachos z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz.

Klimat idzie fazami

Jak wyjaśnia redakcja Radia Zet, klimat na przestrzeni 66 mln lat zmieniał się fazowo. Dziennikarze magazynu “Focus” wymieniają cztery podstawowe etapy: Warmhouse (szklarnia), Hothouse (sauna), Coolhouse (chłodnia) oraz Icehouse (zamrażarka). Każdy okres porządkowano, biorąc pod uwagę obecność gazów cieplarnianych w atmosferze i zakres pokrywy lodowej na biegunach.

Dzisiaj grzeje: 1. 345 osób straciło życie. Dramatyczna wiadomość z Polski, ujawnili tegoroczny, tragiczny bilans po wakacjach
2. Kinga Duda otrzymała niespodziewany, bolesny cios. Te słowa na pewno dotrą do Pałacu Prezydenckiego
3. Będzie zmiana w zakazach dla wszystkich Polaków. Znamy termin

Dla przykładu Ziemia zakończyła etap szklarni i weszła do fazy sauny 10 mln lat po wyginięciu dinozaurów. Wtedy też średnia temperatura oscylowała w okolicach o 16 stopni wyższych niż obecnie. 3 mln lat temu glob wszedł w etap zamrażarki, jednak publikacje z magazynu “Science” sugerują, że już wkrótce klimat ponownie będzie bazował na fazie sauny. Oznacza to, że Ziemię czeka powrót wskaźników sprzed 50 mln lat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kopnął bezpańskiego psa, bo zawadzał mu na jezdni. Nie spodziewał się zemsty, która nastąpiła w nocy
  2. Niewiarygodne odkrycie. Znamy kolejny powód zatonięcia Titanica
  3. Krzysztof Jackowski mówił o losach Europy. Wymienia Polskę, Włochy, Francję i Niemcy
  4. Porażające odkrycie. Tuż przy polskim kościele, ziemia się zapadła
  5. Uwielbiane stolice w "czerwonej strefie". Polacy też kochają do nich jeździć
  6. Najpiękniejszy kot na świecie. Jest jedyny w swoim rodzaju

Źródło: Radio Zet

Następny artykuł