Zorza Polarnaunsplash - Ozgu Ozden

Wstrząsający raport NOAA, którego skutki odczujesz. Wyjaśniamy, co mogą zrobić podróżnicy

Nastąpią szybciej niż myślimy i dotkną nas wszystkich. O zmianach klimatycznych słyszał każdy z nas, choć niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak naprawdę wygląda sytuacja, z czego wynika oraz - przede wszystkim - jakie będą jej konsekwencje. Najnowszy raport Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej stawia całą sprawę w zupełnie nowym świetle - Arktyka nie tylko ociepla się dwukrotnie szybciej niż reszta świata, ale następuje to prędzej, niż sądzili eksperci. Poważne skutki tego procesu odczujemy na własnej skórze. Warto mieć to na uwadze, planując podróże.

Skutki topnienia lodowców dotkną wszystkich
Ogeińfot. unsplash/ Zoltan Tasi

Niektórym może wydawać się, że Polacy nie odczują skutków topnienia odległej o ponad 5 tysięcy kilometrów Arktyki. Nic bardziej mylnego. Pokrywająca Ziemię pokrywa lodowa odbija promienie słoneczne - jej zanikanie prowadzi do przyspieszenia procesu globalnego ocieplenia, a to ma z kolei ogromny wpływ na cały świat.

- (Topnienie lodowców na Arktyce - przyp. red.) kompletnie przeobrazi ten region, a sprzężenie zwrotnie tych zmian dopadnie resztę planety – tłumaczy James Overland, który z ramienia Laboratorium Środowiska Morskiego Pacyfiku od 15 lat współtworzy dla NOAA Arctic Report Card.


W Europie Południowej i Środkowej coraz częściej będą się zdarzać fale upałów, pożary lasów oraz susze, natomiast na północy Starego Kontynentu klimat stanie się bardziej wilgotny, czekają nas również regularne powodzie.

Nawet eksperci są w szoku. Mamy mniej czasu niż myśleliśmy


NASA ziemiafot. NASA

Eksperci są zgodni, że czasu jest niestety mniej niż zakładaliśmy.

- Sądziliśmy, że zajmie to więcej czasu. Wierzyliśmy w modele klimatyczne. To, co stało się w ostatnich 20 latach, a szczególnie w ostatnich 5, przekracza nasze najśmielsze wyobrażenia – wyjaśnia James Overland.


Tego samego zdania jest Walter Meier z Krajowego Centrum Danych o Śniegu i Lodzie, współautor Arctic Report Card.

- Mam 50 lat. Sądziłem, że Arktykę pozbawioną lodu będą oglądać dopiero moje wnuki. Biorąc pod uwagę, ile mi jeszcze życia zostało, sam niestety najpewniej będę tego świadkiem – powiedział.

- Jest już jasne, że wpływ, jakiego spodziewaliśmy się na poziomie 2 ℃, ujrzymy znacznie wcześniej. Obserwujemy już utratę naturalnych siedlisk i gatunków, malejącą powierzchnię pokrywy lodowej, podnoszenie się poziomu mórz. To wpływa na nasze zdrowie, źródła utrzymania i wzrost gospodarczy - twierdzi Dr Stephen Cornelius, główny doradca WWF ds zmiany klimatu.


Co można zrobić, aby spowolnić globalne ocieplenie? Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać planując podróże.
Lodowiec, arktykafot. unsplash/ Tina Rolf


- Wiemy jak ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 ℃ i możemy to zrobić, opierając się na sprawdzonych technologiach, takich jak znaczące zwiększenie energii odnawialnej i powstrzymanie wylesiania. Mamy cele, mamy rozwiązania, a różnica między niemożliwym a możliwym leży w rękach politycznych przywódców. WWF wzywa ich do natychmiastowego przyspieszenia działań na rzecz klimatu - tłumaczy Dr Stephen Cornelius.

Każdy z nas może jednak dołożyć swoją cegiełkę do walki z globalnym ociepleniem. Warto o tym pamiętać planując podróże - te małe i duże. Jeśli jest to możliwe, a pogoda dopisuje, dobrze wybrać rower lub spacer zamiast jazdy samochodem. Największy ślad węglowy zostawiamy oczywiście podczas korzystania z samolotu. Jeżeli odległość na to pozwala, warto rozważyć więc pokonanie trasy do innego kraju pociągiem.

Następny artykuł