Kleszcz jest niebezpieczny dla człowiekapxhere.com/ domena publiczna

Podczas wycieczki wbił ci się kleszcz? Lekarze ostrzegają, niemal wszyscy popełniają wtedy karygodny błąd

Kleszcz to niebezpieczny dla człowieka owad. Jego ukąszenie może spowodować wiele niebezpiecznych chorób. Często, gdy ktoś zostanie zaatakowany przez kleszcza, później próbuje go samodzielnie wyjąć. Robiąc to można jednak popełnić błędy.

Kleszcz może wywołać u człowieka niebezpieczne choroby. Są to borelioza i kleszczowe wirusowe zapalenie mózgu, prowadzące do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i zapalenia mózgu. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć jak pozbyć się tego owada. Ludzie często popełniają karygodne błędy. Czego należy unikać?

Tomasz Zimocha poszedł na grzyby, musiał natychmiast wzywać pomoc. Apeluje do wszystkich PolakówTomasz Zimocha poszedł na grzyby, musiał natychmiast wzywać pomoc. Apeluje do wszystkich PolakówCzytaj dalej

Kleszcz w skórze. Jak go usunąć?

Niektórzy smarują kleszcza wazeliną lub innym kremem. To błąd, ponieważ natłuszczenie okolicy ugryzienia nie spowoduje, że jego usunięcie owada będzie łatwiejsza. Wręcz przeciwnie. Śliska powierzchnia znacznie utrudni uchwycenia kleszcza. Kolejny błąd to smarowanie go zmywaczem do paznokci, spirytusem lub innym alkoholem. Wielu robi to myśląc, że kleszcz się wtedy rozpuści. To mit. Nie można go polewać także olejem czy oliwą. Kolejnym błędem jest przypalanie go lub zgniatanie.

Jak zatem poprawnie usunąć wbitego owada? Proces należy rozpocząć od uchwycenia go za głową. Nie powinno się łapać za tułów, ponieważ wtedy głowa może zostać w skórze. Pociągnąć trzeba zdecydowanie. Można także delikatnie przekręcić go w lewo. Kleszcze często kręcą się wbijając się w skórę.

Dzisiaj grzeje: 1. Niebywała wpadka Andrzeja Dudy. Jego słowa o Rzymie Polacy zapamiętają na długo
2. Rozpoczęły się kontrole, mogą wejść bez pytania. Kara wyniesie nawet 5 tys. zł
3. Fatalne wieści z Ukrainy. Zginęły 22 osoby, nagrania z miejsca katastrofy lotniczej tylko dla ludzi o mocnych nerwach

Czynność należy zakończyć dezynfekcją. Można to zrobić płynem antybakteryjnym lub zwykłym mydłem. Należy pamiętać, aby obserwować skórę nawet po wyjęciu kleszcza. Czasami pojawiają się różne powikłania, jak na przykład wysypka. Więcej o kleszczach przeczytasz tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Suczka zobaczyła, że ktoś zabiera jej jedyne dziecko. Zareagowała błyskawicznie, niezwykłe wideo
  2. Czy widziałeś u siebie podobną monetę? Chodzi o nominał 5 zł, możesz być milionerem
  3. Kiedyś był hitem PRL-u, teraz na sam widok łzy lecą z oczu. Niestety, upadek zbliża się nieubłaganie
  4. Skandaliczne ustalenia ws. uwielbianego podróżnika. Na jego komputerze znaleziono najgorsze rzeczy
  5. Maryla Rodowicz bez ubrań biegała po hotelowych korytarzach. Kompromitujące fakty wyszły na jaw
  6. Niewiarygodne nagranie z Bielska-Białej podbija sieć. Trudno uwierzyć, co zrobili z owcami

Źródło: portal.abczdrowie.pl

Następny artykuł