kino najstarsze świataFot. Pxhere CC0 Domena publiczna/ zdjęcie poglądowe

Najstarsze kino świata znajduje się w Polsce. Niestety ma kłopoty i prosi o wsparcie

Kino jedyne w swoim rodzaju i w dodatku znajduje się w Polsce. Uchodzi za najstarszy tego typu obiekt na świecie. Teraz jednak ma problemy i potrzebuje pomocy. W mediach pojawił się pilny apel skierowany do społeczności. To dobra okazja, aby wesprzeć polską kulturę. Mieszkańcy rozpoczęli już specjalną akcję.

Kino Pionier to szczególne kino. Obiekt, który znajduje się w Szczecinie, uchodzi za najstarszy na świecie. Niestety obecnie ma wiele problemów - głównie z powodu pandemii. W związku z tym w mediach pojawił się pilny apel do społeczności i prośba o wsparcie. Rozpoczęto specjalną akcję, w którą zaangażowali się już mieszkańcy Szczecina. To okazja do tego, by wspomóc polską kulturę.

Pilne wiadomości dla Polski. IMGW wydał ostrzeżeniePilne wiadomości dla Polski. IMGW wydał ostrzeżenieCzytaj dalej

Założone na początku XX wieku Kino Pionier oficjalnie funkcjonuje od 1909 roku, jednak dokumenty wskazują na to, że działało już w 1907 roku. Tym samym zyskało miano najstarszego kina na świecie, które nieprzerwanie organizuje pokazy. Niestety wraz z pandemią koronawirusa pojawiły się poważne problemy. Szczecińskie kino zostało zamknięte.

Kino Pionier apeluje o pomoc

Kino Pionier - podobnie jak inne obiekty kulturalne w Polsce - w pierwszej fazie pandemii SARS-CoV-2 zostało zamknięte. To znacznie zagroziło finansowej kondycji tego fascynującego obiektu. Chociaż kino wznowiło działanie, to nadal ma poważne problemy. W związku z tym ruszyła specjalna akcja, której celem jest zbiórka pieniędzy i wsparcie kulturalnej instytucji.

Kino Pionier zyskało otrzymało już 45 tysięcy złotych, dzięki życzliwości ponad 900 osób. Wrzutka nadal trwa i organizatorzy nadal zachęcają wszystkich do wspierania najstarszego funkcjonującego obiektu. O szczegółach zbiórki opowiedział jej pomysłodawca, Marcin Galicki.

- To jest ten cel podstawowy. Natomiast w komunikacji całej kampanii podane są kolejne cele. Po tym miesięcznym, jest na pierwszy kwartał, potem na półrocze i ostatni finalny cel jest na jeden rok funkcjonowania. Oczywiście wiadomo, to jest tak jakby taka kroplówka, na szybko, żeby pomóc w tej smutnej sytuacji - słowa Marcina Galickiego cytuje Radio Szczecin.

Dzisiaj grzeje: 1. Popularny kurort trafił do czerwonej strefy. Sytuacja wymyka się spod kontroli
2. Uwaga, klienci Pekao mogli być w tarapatach. Bank przekazał fatalne wieści
3. TVN wydało oświadczenie ws. Doroty Gardias. Pogodynka zwiedziła całą Polskę, teraz walczy o życie

Jeśli chcecie wesprzeć KIno Pionier, możecie wejść w link, który znajduje się tutaj. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o Zamku Królewskim na Wawelu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie żyje nastolatek pogryziony przez amstaffa. Chłopiec miał tylko 12 lat
  2. Moneta z czasów PRL, która może być warta fortunę. Koniecznie sprawdź, czy nie masz jej w domu
  3. Jackowski przekazał najnowszą wizję, część widzów zamarła. Chodzi o Polaków za granicą
  4. PKP właśnie ogłosiło. Pasażerowie łapią się za głowy
  5. Policja pilnie prosi o pomoc, ujawniła nagranie z monitoringu. Całe Tatry drżą z obaw
  6. Nagle do trumny na pogrzebie podeszła suczka. Niewiarygodne, co stało się po chwili

Źródło: Radio Szczecin

Następny artykuł