Katastrofa smoleńska ponownie w prokuraturze.https://www.pikist.com/free-photo-vhosk/pl

Katastrofa samolotu rządowego. Nowe fakty. "Przekazywane informacje były błędne"

Katastrofa smoleńska do dzisiaj budzi ogromne kontrowersje, a ostatnie doniesienia prokuratury mogą rzucić nowe światło na osoby potencjalnie odpowiedzialne za tragedię z 10 kwietnia 2010 roku.

Katastrofa smoleńska nie jest największym wypadkiem lotniczym pod względem liczby ofiar (w 1987 roku w wyniku rozbicia jednostki LOT-u w Lesie Kabackim życie straciły 183 osoby), jednak bez wątpienia przypadek z 10 kwietnia na stałe wpisał się do historii III RP. Teraz sprawa wróciła do prokuratury za sprawą wniosku o tymczasowy areszt kontrolerów.

Katastrofa smoleńska znów na wokandzie

Po licznych kontrowersjach, jakie budzi katastrofa smoleńska, teraz sprawa powróci na deski krajowych jurystów. Jak podają dziennikarze Polsat News, stołeczna prokuratura podjęła pierwsze kroki do wydania tzw. międzynarodowego listu gończego. Teraz sprawą zajmie się mokotowski sąd, a stawką jest tymczasowe aresztowanie trzech kontrolerów lotniczych, którzy pełnili funkcję w porcie Smoleńsk-Północ 10 kwietnia 2010 roku.

- Zespół śledczy nr 1 w Prokuraturze Krajowej wystąpił do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotów z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie trzech kontrolerów pełniących w 2010 r. służbę na lotnisku w Smoleńsku-Północ - informowała w środę (16 września) rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Katastrofa smoleńska z nowymi faktami?

Już wcześniej katastrofa smoleńska była badana przez stołeczną prokuraturę, która kilkukrotnie miała zwracać się do władz rosyjskich o m.in. ogłoszenie zarzutów w sprawie i przesłuchanie podejrzanych. Według ustaleń Polsat News, Federacja nie zrealizowała “kluczowych czynności”. Nowe ustalenia strony polskiej bazują na analizie materiałów P-500 z wieży kontroli lotów w Smoleńsku. Wstępne raporty mówią o niesprawności radiolokacyjnego systemu lądowania - pomimo braku widoczności jednostki, kontrolerzy nadal wystosowywali komunikaty do załogi Tu-154.

Dzisiaj grzeje: 1. Popełnił kolosalny błąd na grzybobraniu. Nigdy nie rób jak on, trafił do szpitala
2. Jak długo gotujesz rosół? Wiele osób popełnia ten sam błąd, przez który potrawa nie smakuje jak w domu
3. Fatalne wiadomości z Chin. Doszło do wycieku w fabryce, tysiące osób zakażonych, nie chodzi o koronawirusa

- Zarzuty, które postawiono kontrolerom, dotyczą umyślnego spowodowania katastrofy w ruchu powietrznym, skutkującego śmiercią wielu osób -­ poinformowała cytowana przez Polsat News Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

Jak czytamy na portalu Polsat News, prokuratorzy dokonali porównania zapisów rozmów kontrolerów i załogi techicznicznej m.in. z momentu, gdy padały komunikaty z wieży. Właśnie na tej podstawie prokuratura stwierdziła, że informacje przekazywane załodze przez kontrolewó były błędne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Całe życie dokarmiała bezdomne psy. Kiedy odeszła, na pogrzebie zjawili się niespodziewani goście
  2. Tajemnica Stanów Zjednoczonych wyszła na jaw. Pracowali nad tym 20 lat, eksperci aż osłupieli
  3. Weszli do opuszczonego domu w środku lasu. Wewnątrz znaleźli rzeczy, o których nawet im się nie śniło
  4. Kasia Tusk pokazała, co robi na plaży. Wszyscy patrzą na 1 szczegół, fanki zielenieją z zazdrości
  5. Steffen Möller zabłysnął w "Europa da się lubić", nagle zapadł się pod ziemię. Wydało się, czym się dziś zajmuje
  6. Konie nie przestaną jeździć trasą do Morskiego Oka. Poprawka upadła, skandaliczne uzasadnienie

Źródło: Polsat News

Następny artykuł