karpacz gościł prezyden białorusiFot. pixabay.com/ szlonzokzaparatem

Oczy całej Europy zwrócone na Karpacz. Co się dzieje?

Karpacz stał się na chwilę centrum Europy. Wszystko za sprawą niezwykłego gościa, który się tam pojawił. Miasto zamiast Krynicy zostało tegorocznym gospodarzem Forum Ekonomicznego, największego takiego wydarzenia w Polsce.

Karpacz zamiast Krynicy stał się gospodarzem Forum Ekonomicznego, na którym pojawił się gość specjalny. Dzięki niezwykłej wizycie oczy całej Europy na chwilę zwróciły sie ku Polsce. Najważniejsze jest jednak to, co do przekazania miała prezydent naszego sąsiedniego kraju.

Dramat w Polsce. Autobus uderzył, w środku 15 osóbDramat w Polsce. Autobus uderzył, w środku 15 osóbCzytaj dalej

Karpacz gościł niezwykłą postać

- Nazywam się Swiatłana Cichanouska. Uważa się mnie za wybranego prezydenta Republiki Białorusi - zaczęła swoje przemówienie Cichanouska, gość specjalny Forum Ekonomicznego. Opowiedziała o przebudzeniu, jakiego doświadczyli jej rodacy po 30 latach - Postanowiliśmy zawalczyć o nasze prawa, ale wybory, jak zwykle, zostały sfałszowane. Ludzie wiedzą, na kogo głosowali, ale mimo to nasz były prezydent ogłosił, że dostał 80 proc. głosów.

Swietłana Cichanouska przez wielu Białorusinów uznawana jest za wybraną prezydent Białorusi, mimo że według oficjalnych wyników wybory wygrał jej kontrkandydat Aleksandr Łukaszenka. Za naszą wschodnią granicą od ponad miesiąca trwają pokojowe demonstracje, w których biorą udział tysiące ludzi.

- Nie chcemy mieć go już za prezydenta, nie ufamy mu i nie wybaczymy tego, co zrobił - kontynuowała liderka opozycji. - Jesteśmy wdzięczni za wasze wsparcie i pomoc, ale prosimy wszystkie kraje o uszanowanie naszej suwerenności. Choć może w przyszłości poprosimy inne kraje, by spełniały rolę mediatorów.

Liderka opowiedziała również o swojej wizji Białorusi jako o niepodległym, suwerennym państwie. Jednym z jej postulatów podczas kampanii wyborczej było zorganizowanie ponownych wyborów, w których wezmą udział wszyscy kandydaci, którzy podczas kampanii zostali aresztowani.

- W którym będą mieszkać wolni ludzie. Którzy będą wiedzieć, że ich dzieci mogą liczyć na bezpieczne życie. Wierzę, że w najbliższej przyszłości uda nam się wygrać. Że powołamy rząd, wybierzemy nowego prezydenta i stworzymy więzi z innymi państwami europejskimi - mówiła wybrana prezydent Białorusi.

Karpacz zamiast Krynicy

Forum Ekonomiczne do tej pory organizowane było w Krynicy, jednak z powodu objęcia miasta czerwoną strefą konieczna była zmiana miejsca. Karpacz w grudniu był już organizatorem Forum Przemysłowego, zatem ma już doświadczenie w organizacji podobnych wydarzeń. Dysponuje również szeroką bazą noclegową, co również nie było obojętne przy wyborze miejsca.

Dzisiaj grzeje: 1. TVP: Wybuch tuż przy hotelu. Jest wielu rannych, tragiczne wiadomości docierają z zagranicy
2. Lekcje religii coraz częściej znikają z planu lekcji dzieci. Skąd decyzja rodziców o wypisaniu dzieci ze szkolnej katechezy?

- Cieszy mnie, że Karpacz stał się pierwszym wyborem, gdy okazało się, że trzeba znaleźć nowe miejsce - mówi Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza. - To bardzo prestiżowe wydarzenie, w którym uczestniczy wielu ekspertów, biznesmenów, przedstawicieli rządu i innych polityków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandaliczne sceny z monitoringu ujawniły zachowanie opiekunki do zwierząt. Właścicielka tonęła we łzach
  2. Wysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofy
  3. Jest kolejny zakaz, Polsat potwierdził. Tysiące Polaków przeżyje potężne rozczarowanie
  4. Wyciekło, ile zarobi Szumowski. Astronomiczna kwota
  5. Gigantyczne zmiany w przyszłym tygodniu w Polsce. Nie ma wątpliwości
  6. Labrador zaczął ciężko dyszeć. Przeczuwał, że od katastrofy dzielą sekundy. Niewiarygodne nagranie

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykuł