Turysci.pl
nie żyje kobieta

fot. Unsplash/ David Tomaseti

Nie żyje kobieta porwana przez lawinę w Karkonoszach

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

W niedzielę doszło do zejścia lawiny w Karkonoszach, w wyniku której zginęła kobieta. Została odnaleziona pod śniegiem przez psa ratowniczego, a następnie przewieziona w stanie krytycznym do szpitala. Niestety nie udało się jej uratować.

  • W niedzielę doszło do zejścia lawiny w Karkonoszach

  • Pod śniegiem odnaleziono kobietę, którą w stanie krytycznym przewieziono do szpitala

  • Szpital przekazał informację o śmierci kobiety

Karkonosze były miejscem zejścia lawiny po obu stronach granicy. Czeska Horska Służba przekazała informację o śmierci jednej osoby. W szpitalu w Hradec Kralove w nocy z niedzieli na poniedziałek zmarła kobieta, zasypana w niedzielę przez śnieg.

Lawina w Karkonoszach. Nie żyje kobieta przysypana śniegiem

Rzecznik szpitala uniwersyteckiego w Hradec Kralove Jakub Sochor przekazał w poniedziałek informację o śmierci kobiety przysypanej przez śnieg. Ratownicy reanimowali ją już na miejscu, następnie została przetransportowana do szpitala śmigłowcem.

- Mimo naszych starań nie udało się jej uratować - powiedział Sochor.

W rejonie szczytu Czeskie Kamienie w momencie zejścia lawiny znajdowało się sześcioro narciarzy skiturowych. Lawina zasypała jedną kobietę, a dwaj mężczyźni doznali szoku, ale nie odnieśli obrażeń fizycznych. Więcej na ten temat pisaliśmy w poprzednim artykule.

Rząd planuje ogólnopolski lockdown na Wielkanoc

RMF: Polsce grozi lockdown. Co z wyjazdami turystów na ferie świąteczne?

CZYTAJ DALEJ

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO

Ratownik HS ze Szpindlerowego Młyna Martin Żada przekazał w rozmowie z mediami, że pozostałe trzy osoby m.in. zwracały uwagę czy w stronę pracujących na lawinisku ratowników nie zaczną zsuwać się kolejne zwały śniegu.

- Koledzy, którzy jako pierwsi przylecieli śmigłowcem, potrzebowali do pomocy ludzi, których tam brakowało - podkreślił ratownik.

HS przekazała, że lawina rozpoczęła się w niedzielę po południu w rejonie szczytu Czeskie Kamienie na granicy czesko-polskiej. Przebiega ona główną granią Karkonoszy.

- Po 200 metrach (na polskiej stronie granicy) szlak turystyczny gwałtownie opada i tworzy się kocioł, który nazywamy Czarnym - powiedział Żada.

- Informację otrzymaliśmy około godz. 14. Od razu mieliśmy wiadomość, że znajdowało się tam sześć osób, które poruszały się na nartach skiturowych i że są to Czesi. Najprawdopodobniej sami podcięli lawinę - powiedział agencji CTK naczelnik karkonoskiej grupy HS Pavel Jirsa.

Niedzielna lawina była drugą w tym roku z ofiarą śmiertelną. Pierwsza wydarzyła się 15 lutego. Wtedy lawina porwała 17-letniego narciarza skiturowego w Kotle Olbrzyma (Obri Dul). Obecnie w Karkonoszach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej skali.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >