Jezioro JasneFot. youtube.com/ Ciekawe Rzeczy/ screen

Najczystsze jezioro w Polsce robi wrażenie. Jest przepiękne

Jezioro Jasne słynie z niezwykle przejrzystej wody. Nikogo nie dziwi jego nazwa, gdy stanie nad brzegiem i spojrzy wgłąb. Świetna przejrzystość wody wynika z jej składu chemicznego i miejscu, w którym powstał zbiornik.

Jezioro położone jest na Pojezierzu Iławskim, niedaleko Jeziora Jeziorak. Znacznie różni się od pobliskich zbiorników, ponieważ jest zamieszkiwane przez nieliczne gatunki zwierząt i roślin. Na Mazurach widzimy zwykle gęsto porośnięte brzegi, w wodzie rosnące glony, a wśród nich mnóstwo ryb różnych gatunków. W Jasnym zobaczymy niemal wyłącznie okonia karłowatego, który jest kanibalem.

Zabijali ludzi z motorów. Dziesiątki ofiar ataku terrorystycznego. Tragiczne doniesienia z południaZabijali ludzi z motorów. Dziesiątki ofiar ataku terrorystycznego. Tragiczne doniesienia z południaCzytaj dalej

Jezioro jest niezwykle przejrzyste

Brak zwierząt nie wynika z zanieczyszczenia wody przez człowieka ani zbyt częstym polowaniom. Wszystkiemu winna jest woda, której pH wynosi zaledwie 4,3, a więc ma kwaśny odczyn. Niewiele roślin lubi takie środowisko, dlatego w Jasnym zobaczymy tylko kilka gatunków glonów i sinic. Przy brzegu nie ma gęstych szuwarów, tylko wąski pas roślinności.

W związku z małą ilością roślin i zwierząt, które po obumarciu szybko ulegają rozkładowi, w jeziorze jest niewiele osadów. To właśnie sprawia, że woda jest niezwykle przejrzysta, a światło przenika nawet na 14-15 m. To dużo, zwłaszcza że średnia głębokość jeziora wynosi 8,4 m, a głębokość maksymalna to 19,8 m.

Dzisiaj grzeje: 1. Wojewoda podnosi alarm, sytuacja robi się dramatyczna. Część Polski poważnie zagrożona
2. Milionerzy: Ciężko uwierzyć, że pytanie padło na wizji. Sam Hubert Urbański zaniemówił, a publiczność wstrzymała oddech

Zwierzętami, które upodobały sobie czystą wodę, są gągoły. Zagrożony gatunek ptaków został wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, jako gatunek ocalony przed wyginięciem. Kaczki budują gniazda w dziuplach drzew, gdzie wychowują młode. W Polsce coraz mniej jest lasów, które zawierają drzewa dziuplaste, a to powoduje wymieranie gatunków zależnych od takiego środowiska. Nad Jeziorem Jasnym mamy więc niepowtarzalną okazję, by przyjrzeć się tym ptakom.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małżeństwo policjantów zatrzymało właściciela szczeniaków w ostatniej chwili. Okropne, co próbował im zrobić
  2. Najprostsze pytanie z Milionerów zaskoczyło uczestnika. Nikt się nie spodziewał
  3. Największy mit Korei Północnej obalony. Wyjawili całą prawdę
  4. Smutna wiadomość na weekend. Wielu Polaków będzie rozczarowanych
  5. Niewiarygodne odkrycie w lesie na południu Polski. W tle wielka tragedia
  6. Trener Krzysztofa Piątka przerwał milczenie. Wezwał Polaka na rozmowę, rozwiał wszelkie wątpliwości

źródło: roadtripbus.pl

Następny artykuł