Jezioro Ińsko pod okiem nurków.Fot. Wikipedia.org/MOs810/CC BY-SA 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl

Sprzątali jedno z najczystszych jezior w Polsce. Porażające, co w nim znaleźli

Jezioro uznawane za jedno z najczystszych kraju zostało zbadane przez zespół płetwonurków. Okazało się, że z pozoru krystaliczny akwen w swoich wodach kryje nieco mniej atrakcyjne oblicze.

Jezioro Ińsko (województwo zachodniopomorskie, powiat stargardzki) ma również niechlubne oblicze. Zespół płetwonurków, a także wolontariusze podjęli się próby oczyszczenia zbiornika z porzuconych odpadów. Potencjalni sprawcy? Według niektórych - turyści.

Nagle runął, pod spodem było 50 osób, mogą nie żyć. TVP przekazało rano dramatyczne wiadomości ze świataNagle runął, pod spodem było 50 osób, mogą nie żyć. TVP przekazało rano dramatyczne wiadomości ze świataCzytaj dalej

Jezioro Ińsko pod lupą nurków

Po podobnych problemach Pojezierza Mazurskiego, również Pomorze Zachodnie zaczyna mieć problem z zanieczyszczaniem akwenów. Jak podają dziennikarze Radia Szczecin, jezioro Ińsko (w miejscowości o tej samej nazwie) skrywało m.in. garnki, opony i butelki po piwie. Co więcej, świadkowie mówią również o porzuconym sprzęcie AGD. W ostatni weekend aż 40 ochotników podjęło się próby wydostania odrzutów na ląd.

Jezioro czyścił również burmistrz miejscowości - Jacek Liwak. Wolontariusze zebrali łącznie 30 worków śmieci. Wody z tytułem 1. klasy czystości od teraz faktycznie mogą być czystsze, niż w oficjalnych raportach, a lokalna społeczność chce namierzyć potencjalnych sprawców. Pierwsze oskarżenia wymierzono w kierunku przyjezdnych.

Jezioro zarzewiem konfliktu między samorządem a turystami?

Sprawę oczyszczania zbiornika nagłośnili m.in. przedstawiciele Gminy Ińsko. Na swoim Facebooku urzędnicy udostępnili artykuł z TVN24, pod którym pojawiły się pierwsze komentarze zarówno turystów, jak i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Okazuje się, że w oczach niektórych ińszczan, jezioro niekoniecznie musi być domeną turystów. Jeden z internautów zauważa, że sprzęt AGD najpewniej nie wrzucali do wody urlopowicze, a sami mieszkańcy.

Dzisiaj grzeje: 1. TVP: Wybuch tuż przy hotelu. Jest wielu rannych, tragiczne wiadomości docierają z zagranicy
2. Najpyszniejsze placki ziemniaczane z tzw. "koronką". Chrupiące brzegi sprawią, że każdy zakocha się w tym przepisie

- Burmistrz Ińska w TV, wypowiedział się, że turyści zaśmiecają jezioro, a za chwilę nurkowie pokazali jak przy czyszczeniu jeziora, wyciągane były pralki, lodówki, opony, to też turyści przywieźli i do jeziora powrzucali?! - zwraca uwagę jeden z internautów.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Psychotest: Zwierzę, które pierwsze zobaczysz na obrazku zdradzi, czym przejmujesz się w życiu najbardziej. Czas poznać prawdę
  2. Energia jądrowa przyszłości zatwierdzona. Reaktory atomowe trafią między innymi do Czech
  3. Jest kolejny zakaz, Polsat potwierdził. Tysiące Polaków przeżyje potężne rozczarowanie
  4. Wyciekło, ile zarobi Szumowski. Astronomiczna kwota
  5. Gigantyczne zmiany w przyszłym tygodniu w Polsce. Nie ma wątpliwości
  6. Pies wyskoczył na 4-letniego chłopca na rowerze. Niemożliwe, kto pojawił się w samą porę, jest wideo

Źródło: Radio Szczecin/ Facebook.com/Gmina Ińsko

Następny artykuł