Turysci.pl
Wicepremier o znoszeniu obostrzeń

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jarosław Gowin: Od czerwca wszystkie branże, na czele z turystyką, powinny funkcjonować swobodnie

22 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Wicepremier przedstawił swoją wizję wychodzenia Polski z lockdownu. Zdaniem Jarosława Gowina, luzowanie obostrzeń powinno się rozpocząć już po majówce. Twierdzi, że do czerwca turystyka, gastronomia oraz inne obszary gospodarki naszego kraju, powinny funkcjonować już swobodnie.

  • Wicepremier podczas konferencji prasowej w Lublinie przedstawił swoją wizję odmrażania gospodarki

  • Twierdzi, że od początku maja powinno rozpocząć się luzowanie obostrzeń, obejmujące całą Polskę

  • Polityk zasugerował, że część usług można by otworzyć „zwłaszcza dla osób zaszczepionych"

Wicepremier podczas czwartkowego wystąpienia przyznał, że obecnie najważniejsze są dwie rzeczy: program szczepień oraz przestrzeganie obostrzeń. Jarosław Gowin jest przekonany, że jeśli w tych kwestiach wszystko będzie szło dobrze, to od początku maja będzie można przystąpić do odmrażania gospodarki „na szeroką skalę".

Jak stwierdził, jego zdaniem tuż po majówce powinien rozpocząć się stopniowy proces znoszenia ogólnokrajowego lockdownu. Gowin wskazał, że najszybciej odmrożone powinny zostać usługi oraz handel - podkreślił, że te strefy powinny funkcjonować całkowicie swobodnie. W dalszej części przemówienia wyraził również swoją opinię dotyczącą sektora turystycznego.

Trzecia fala zakażeń w Chorwacji

Ambasada RP w Zagrzebiu apeluje do turystów o zachowanie szczególnej ostrożności

CZYTAJ DALEJ

Wicepremier przedstawił swoją wizję odmrażania gospodarki

Wicepremier wyraził przekonanie, że jeśli w maju sytuacja pandemiczna będzie się polepszała, możliwe będzie otwarcie usług gastronomicznych oraz turystycznych. Polityk zaznaczył, że te sektory powinny być udostępnione szczególnie dla osób zaszczepionych. Warto zauważyć, że to nie pierwszy raz, gdy Gowin sugeruje otwarcie hoteli dla osób, które przyjęły preparat przeciwko COVID-19.

Zapytany o otwarcie restauracji przyznał, że jego zdaniem ktoś, kto przyjął dwie szczepionki, jest w pełni bezpieczny i może korzystać z usług turystycznych czy gastronomicznych. Wspomniał jednak w tym miejscu o możliwości okazywania odpowiedniego certyfikatu. Zauważył, że niektóre kraje stosują już takie rozwiązania i w Polsce również mogłyby zostać one wprowadzone i to - zdaniem polityka - nawet od połowy maja.

Rzeczywiście specjalne, wewnętrzne paszporty szczepionkowe wprowadził już np. Izrael. Po zastosowaniu tego rozwiązania doszło tam też do odmrożenia krajowej turystyki, a ludzie wyszli swobodnie na ulice oraz plaże.

W dalszej części konferencji prasowej padły również słowa o całkowitym odmrożeniu turystyki. Polityk stwierdził, że lockdown mógłby zostać zdjęty dla branż najbardziej poszkodowanych w wyniku pandemii już od początku czerwca.

Podkreślmy jednak, że są to uwagi i spostrzeżenia wicepremiera oraz ministra rozwoju, pracy i technologii, Jarosława Gowina. Rząd oficjalnie wciąż nie potwierdził, kiedy dokładnie mogłoby dojść do anulowania lockdownu, którym objęto m.in. sektor turystyczny.

Jakie są szanse na otworzenie hoteli w maju?

Niewykluczone jednak, że słowa polityka w kwestii zakończenia lockdownu się potwierdzą. Dzisiaj na antenie TVN24 profesor Horban również stwierdził, że odmrożenie gospodarki może rozpocząć już w maju.

Zgodnie z jego słowami, za datę przełomową w rej sprawie uznać można dzień 15 maja, choć to również jest informacja niepotwierdzona przez rząd. Profesor Horban jednak jest zdania, że przyszły miesiąc będzie o wiele lepszy pod względem sytuacji pandemicznej.

Stwierdził także, że luzowanie obostrzeń powinno się rozpocząć od województw, w których zakażeń jest najmniej. Ta teoria kłóci się ze słowami Jarosława Gowina, jednak i tak z pewnością przyniosłaby ulgę wielu turystom oraz przedsiębiorcom.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Interia

Podobne artykuły

zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >