Islandia wulkanunsplash.com/capunk77

Wprowadzono stan zagrożenia w europejskim kraju. Niebezpieczeństwo wybuchu wulkanu

Islandia jest zagrożona wybuchem wulkanu? Najnowsze wiadomości przekazywane przez ekspertów są bardzo niepokojące. Wprowadzono stan zagrożenia, pojawiły się znaki wskazujące na zbliżającą się erupcję.

Islandia może stać się miejscem bardzo niebezpiecznych wydarzeń. Zdaniem ekspertów z Islandzkiego Urzędu Meteorologicznego, pojawiają się przesłanki wskazujące na to, że wulkan znajdujący się w pobliżu Błękitnej Laguny zaczyna się budzić. Może to oznaczać wielkie niebezpieczeństwo, zadecydowano więc o wprowadzeniu stanu zagrożenia.

Ponowne wprowadzenie zakazów w Polsce jest możliwe. Wicepremier zabiera głosPonowne wprowadzenie zakazów w Polsce jest możliwe. Wicepremier zabiera głosCzytaj dalej

Jak podają naukowcy, trzęsienia ziemi wokół Grindaviku trwają już od tygodnia. Jest to obarczone szczególnym ryzykiem, gdyż niedaleko znajdują się uzdrowiska geotermalne, szczególnie lubiane i popularne wśród turystów. Poziom ostrzeżenia zmienił się również dla lotnictwa.

Islandia zagrożona wybuchem wulkanu?

Stan zagrożenia wprowadzony przez Islandzki Urząd Meteorologiczny obowiązywać zaczął po kilku kolejnych trzęsieniach ziemi oraz uważnym obserwowaniu inflacji góry. Zmieniony poziom dla lotnictwa oznacza wprowadzenie koloru żółtego, który tłumaczy się jako występowanie oznak podwyższonej aktywności wulkanu.

Do tej pory najsilniejsze trzęsienie ziemi, które udało się zarejestrować, miało siłę 3,7. Jak podkreślają eksperci, delikatne trzęsienia nie są nowością na tych terenach, jednak w połączeniu z inflacją góry Thorbjorn, sytuacja staje się bardzo niepokojąca.

Niepokojące oznaki aktywności wulkanu

Zaobserwowany wzrost to obecnie około 3-4 mm dziennie, a naukowcy podejrzewają, że ma to związek z gromadzeniem się kilka kilometrów pod ziemią magmy. Jak podaje Rzeczpospolita, w takiej sytuacji możliwe są dwa scenariusze. Dojdzie do silnego trzęsienia ziemi lub erupcji wulkanu.

Służby oraz naukowcy stale obserwują sytuację, a dziś miały zostać zamontowane specjalne przyrządy pomiarowe, które pozwolą na dokładniejsze odnotowywanie wszelkich niebezpieczeństw.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Idealne ferie z rodziną? Polacy zapominają o jednym, ważnym szczególe
  2. Nie żyje gwiazda muzyki. Przed śmiercią wysłała wiadomość do rodziny, wyskoczyła z 14 piętra
  3. Powszechny objaw zwiastujący wiele chorób. Pojawia się też przy siedzącym trybie życia
  4. Rosja podjęła zaskakującą decyzję nt. granic. Wszystko przez groźnego wirusa z Chin
  5. Opłakane skutki brexitu dla Polski. Doniesienia rządowego instytutu nie pozostawiają złudzeń
  6. Policjanci zabrali autostopowicza z pobocza. Chwilę później na jaw wyszła niewiarygodna prawda, trafił za kraty
  7. Wybuch na południu Polski. Bilans jest fatalny, trwa akcja służb

Źródło: Rzeczpospolita

Następny artykuł