holandiaFot. wikimedia.commons/Tim Alex

Przerobili kościoły w zadziwiający sposób. Trudno uwierzyć, że kiedyś było to miejsce modlitwy

Holandia stała się krajem wielokulturowym, otwartym dla wszystkich. Wielu mieszkańców jest ateistami, przez co świątynie opustoszały. Majestatyczne budowle zmieniają swoje funkcje i ponownie otwierają się dla mieszkańców i turystów.

Holandia zmieniła nie tylko oficjalną nazwę na Niderlandy, ale też przeznaczenie niektórych budynków. W dawnych kościołach znalazły miejsce różne przedsięwzięcia, z których mogą korzystać zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Chociaż dla niektórych osób może to być profanacja, byłe miejsca kultu religijnego zyskały nowe życie.

Walizka turysty od razu wydała się podejrzana. Gdy celnicy ją otworzyli, ich oczom ukazał się tragiczny widokWalizka turysty od razu wydała się podejrzana. Gdy celnicy ją otworzyli, ich oczom ukazał się tragiczny widokCzytaj dalej

Maastricht jest uznawane za najstarsze miasto w kraju. Jego nazwa w języku łacińskim oznacza przeprawę przez Mozę, która przepływa przez miasto. W czasach Oktawiana Augusta Rzymianie zbudowali tam most, wokół którego rozrosła się osada.

Holandia i kreatywne pomysły

Maastricht jest kolebką Unii Europejskiej. Miasto okazało się idealnym wyborem, gdy trzeba było znaleźć budynek z okrągłą salą obrad, centrum konferencyjnym i wystarczającą bazą noclegową. Po dwudniowych obradach podpisano traktat, od którego zaczęła się wspólna historia europejskich państw.

Mieszkańcy idą z duchem czasu, coraz bardziej oddalając się od Kościoła. W gmachach świątyń powstają niezwykłe aranżacje, które zmieniają ich pierwotne funkcje i dopasowują do potrzeb użytkowników. W XIII wiecznym klasztorze dominikanów powstała księgarnia, która została okrzyknięta mianem najpiękniejszej na świecie, przez czasopismo "The Guardian". Boekhandel Dominicanen powstała w 2006 roku zamieniając mury gotyckiego kościoła w ogromną księgarnię, w której można się napić kawy w miejscu dawnego ołtarza.

Nie jest to pierwsza przemiana tej świątyni. Pod koniec XVIII wieku, kiedy dominikanie ostatecznie opuszczają to miejsce, przestaje ono pełnić funkcje liturgiczne. Budowlę wykorzystywano na różne sposoby, które nie zawsze podobały się wierzącym - od drukarni, przez miejski magazyn, salę wystawową, pocztę, dyskotekę, aź po przechowalnię rowerów. Księgarnia, która obecnie mieści się w dawnym kościele pod wezwaniem św. Pawła, wydaje się najodpowiedniejszym wcieleniem dla budowli. Dyrektor Boekhandel Dominicanen cytuje słowa ewangelii wg św. Jana: "Na początku było słowo", co wyjaśnia przyczynę powstania księgarni w tym miejscu.

Hotel w klasztorze

Innym kościołem, który zyskał nową funkcję, jest XV wieczny klasztor Zakonu Świętego Krzyża. Bracia zajmowali się pisaniem, kopiowaniem i oprawianiem ksiąg. W czasie Rewolucji Francuskiej zakon został eksmitowany, by można było wykorzystać budynek jako wojskowe koszary i magazyn broni. Pod koniec XIX wieku zespół klasztorny zaczął być remontowany i zyskiwał najróżniejsze funkcje. Mieściła się w nim nawet Krajowa Stacja Badań Rolniczych.

Pod koniec 2000 r. kościół został wykupiony przez Camille Oostwegel ChateâuHotels & -Restaurants, a przez kolejnych 5 lat trwała jego przebudowa. Kruisherenhotel Maastricht jest luksusowym hotelem, który w 2017 roku otrzymał piątą gwiazdkę w kategoryzacji hotelowej i zdobył nagrodę „Dutch Hotel Award 2017”. We wnętrzu budowli zbudowano pomieszczenia hotelowe niczym małe pudełko w większym pudle. Zachowano elementy świątyni, a także akustykę, uzupełniając je o potrzebne meble i udogodnienia.

Warunkiem jaki musiał spełnić właściciel, było urządzenie hotelu w taki sposób, by w ciągu 90 dni można było wszystko zdemontować i przywrócić funkcje kościoła i klasztoru. Pomieszczenia wykorzystują wnętrze tak, by ich nie niszczyć, ale jednocześnie składać hołd historii tego miejsca. W dniu otwarcia odbyła się msza i procesja, by poświęcić budynek na nowo i podkreślić jego niezwykłą metamorfozę.

holandia

Fot. Boekhandel Dominicanen/ instagrm.com/ boekhandel_dominicanen

holandia

Fot. Kruisherenhotel Maastricht/ instagram.com/ kruisherenhotel

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed popularnym produktem. Każdy może mieć go w kuchni
  2. Choroba, której nie zobaczysz. 1 na 33 osoby jest nosicielem wadliwego genu
  3. Śnieg sparaliżował wszystko, nie latają samoloty, drogi są zablokowane. Zdjęcia z zagranicy wyglądają niewiarygodnie
  4. Pokazali, jak wygląda samolot po wyjściu niektórych pasażerów. Tragedia, gorzej niż w chlewie [FOTO]
  5. Pasażerka wygrała z Ryanairem. Dostała pieniądze za to, że musiała kupować bagaż podręczny
  6. Są już pierwsze ofiary i ogromne zniszczenia na terenie całej Polski. Jeśli nie musicie, nie wychodźcie z domów

Źródło: Onet

Następny artykuł