holandia przystankiFot. Instagram

Przystanki i dachy domów pokryte trawą, specjalnie dla owadów. Niezwykły pomysł europejskiego miasta

Holandia wprowadza innowacyjne rozwiązanie na przystankach autobusowych oraz dachach domów. Mają pokryć się zielenią, a wszystko po to, by pomóc pszczołom.

Holandia, a właściwie od 1 stycznia Niderlandy, bo tak brzmi nazwa tego państwa po zmianie, powszechnie uważana jest za nowoczesne i proekologiczne państwo, dbające o naturę. Teraz po raz kolejny władze udowadniają takie podejście, wprowadzając rozwiązanie przyjazne wszystkim owadom, a zwłaszcza pszczołom. Na wiatach autobusowych pojawić się ma trawa i zieleń.

Nietrzeźwy kierowca wjechał w grupę turystów. 6 osób nie żyje, kilkanaście rannych, okropne informacje z WłochNietrzeźwy kierowca wjechał w grupę turystów. 6 osób nie żyje, kilkanaście rannych, okropne informacje z WłochCzytaj dalej

Jak na razie pomysł ten wprowadzony został przez władze w Ultrechcie. Jak donosi National Geographic, zmodernizowano już ponad 300 przystanków autobusowych, a to podobno jeszcze nie koniec. Pasy zieleni, które zamontowano na wiatach, mają być schronieniem dla pszczół miodnych oraz trzmieli, których życie w ruchliwym, dużym mieście nie jest proste.

Holandia wprowadza rozwiązanie wspierające pszczoły

Pokryte zielenią dachy przystanków mają być przystankami do zapylania dla pszczół i innych owadów. Ich dodatkową funkcją ma być również gromadzenie wody deszczowej oraz wychwytywanie szkodliwego pyłu z powietrza. Nawet nie trzeba wspominać, że wartością dodaną jest ich atrakcyjny wygląd.

Mają one wspierać bioróżnorodność całego miasta, lecz to nie jedyna zmiana w kwestii przystankowej. Całe wiaty również uległy metamorfozie i dostosowały się do eko-charakteru. Wyposażono je w energooszczędne oświetlenie LED oraz bambusowe ławki. Jak podają władze, jest to zaledwie pierwszy krok w walce o ekologię.

Pierwszy krok w kierunku ekologii

Władze Ultrechtu deklarują, że w najbliższym czasie zamierzają wprowadzić szereg zmian, które mają działać na korzyść środowiska naturalnego. Do 2028 roku zmieniona ma zostać tam cała flota autobusowa. Obecna zastąpiona ma być elektryczną, a w ciągu roku na ulicach pojawić się ma aż 55 takich nowoczesnych i "zielonych" pojazdów. Napędzane mają być pracą holenderskich wiatraków.

Co ciekawe, pszczele oazy mają być rzekomo domeną nie tylko wiat przystankowych. Sami mieszkańcy również mogą włączyć się w akcję i ubiegać się o wsparcie finansowe. Po jego otrzymaniu mają szansę przekształcić dachy własnych domów w pasy zieleni, przyjazne miastu, powietrzu i owadom. Zielone wiaty przystankowe zaobserwować można już w wielu miejscach w Europie, jednak są to tylko pojedyncze przypadki. Holandia w Ultrechcie zamierza działać jako pierwszy kraj na tak szeroką skalę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyłoniono najbezpieczniejsze linie lotnicze na świecie. Wyniki rozczarują wielu Polaków
  2. Zadziwiające doniesienia z Rosji. Pod 30 samochodami pękł lód, wszystkie wpadły do wody [FILM]
  3. Będzie problem z noclegami w niektórych miastach. Musisz się pośpieszyć albo zrezygnować
  4. Dziś urodziny ma wyjątkowy, polski podróżnik. Jeden z najsłynniejszych alpinistów na całym świecie
  5. 53 osoby nie żyją, 180 tysięcy ludzi musiało uciekać z domów. Prawdziwa tragedia za granicą
  6. Wrzucił do silnika samolotu monety na "szczęście". Pomoc przyszła w ostatniej chwili, teraz zapadł wyrok

Źródło: National Geographic

Następny artykuł