Hiszpania zniosła stan zagrożenia epidemicznegoFot. unsplash.com/@mbaumi

Koronawirus opanowany, najlepsza wiadomość od długich miesięcy. W końcu ogłoszono spektakularny sukces w Hiszpanii

Hiszpania jest jednym z najbardziej dotkniętych epidemią krajów w Europie. Po długich miesiącach zakazów i wyrzeczeń nareszcie możemy mówić o sukcesie w walce z koronawirusem. Kraj jest na prostej drodze do całkowitego pokonania epidemii.

Hiszpania wyhamowała rozwój epidemii i powoli wychodzi z kryzysu. W sobotę premier Pedro Sanchez ogłosił koniec stanu epidemicznego, który został wprowadzony 15 marca. Po 3 miesiącach mieszkańcy zyskają nieco swobody, lecz wiele ograniczeń nadal pozostanie. Szef rządu wezwał obywateli do przestrzegania zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Czarny scenariusz się spełnił. Zakażeni turyści, byli nad BałtykiemCzarny scenariusz się spełnił. Zakażeni turyści, byli nad BałtykiemCzytaj dalej

Hiszpania otworzy się na Europę

Media transmitowały popołudniowe przemówienie premiera. Sanchez wyjaśnił, że wprowadzenie stanu epidemicznego było konieczne ze względu na nagły wzrost infekcji. Dzięki restrykcyjnym zasadom udało się w końcu opanować epidemię i zatrzymać wzrost zachorowań. Podkreślił jednak, że nadal istnienie ryzyko nawrotu masowych zachorowań. Koniec tej wyjątkowej sytuacji nastąpił w nocy z soboty na niedzielę.

Pedro Sanchez wezwał też obywateli do przestrzegania zasad bezpieczeństwa sanitarnego, wśród których jest m.in. konieczność zachowania dystansu społecznego i obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. Te zasady pozostaną z Hiszpanami jeszcze przez dłuższy czas. Do 3 maja obowiązywały surowe restrykcje związane ze stanem zagrożenia, takie jak zakaz wychodzenia z domów z wyjątkiem udawania się do pracy, na zakupy lub do lekarza. Zostały zamknięte granice, placówki hotelarskie oraz lokale gastronomiczne, które nie oferowały posiłków na wynos.

Dzisiaj grzeje: 1. Polska ma własną Wieżę Eiffla. Przyciąga tłumy, prawie jak paryska
2. Ceny nad morzem porażają, rachunki za obiady idą w setki złotych. Ale jest sposób, możesz zjeść z rodziną za mniej niż 100 zł

Od 4 maja kraj powoli znosił ograniczenia, co rozłożono na 4 etapy. Plan zostanie w pełni wykonany już 30 czerwca. Od niedzieli zostanie przywrócony ruch graniczny z państwami Unii Europejskiej, z wyjątkiem Portugalii. Do zachodnich sąsiadów Hiszpanie będą mogli pojechać od 1 lipca. Do tej pory w całym kraju zachorowało prawie 246 tys. osób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Władysław Kozakiewicz przez lata ukrywał rodzinny dramat. Jego tata zrobił mu największą krzywdę, straszne wyznanie
  2. Do czego służy msza święta? Wielu katolików może być oburzonych, rzecznik Episkopatu rozwiewa wątpliwości
  3. Najgorszy możliwy scenariusz się potwierdził. Służby ogłosiły, chodzi o Polkę
  4. Prezydent oraz jego żona zakażeni koronawirusem. Media obiegły najnowsze, przykre wiadomości z Hondurasu
  5. Częściowo przedłużają zakaz w Polsce. Wielu Polaków na pewno nawet nie wiedziało
  6. Przywiązali szczeniaka do słupa i skazali na straszny los. Policja szuka sprawców

Źródło: Wprost

Następny artykuł