Hiszpania pozostanie przy restrykcjachFot. Pixabay.com/icsilviu/zdjęcie pogladowe

Stan zagrożenia może być wydłużony o kolejny miesiąc. Wiadomość potwierdził premier Hiszpanii

Hiszpania może pozostać w stanie zagrożenia epidemicznego na kolejny miesiąc, jeśli parlament przyjmie wniosek premiera. Pedro Sanchez nie chce się spieszyć ze znoszeniem restrykcji, ponieważ sytuacja w wielu regionach nie jest wystarczająco dobra.

Hiszpaniajest krajem, który odnotował największą liczbę przypadków zachorowań na Covid-19. Wyprzedza ją tylko Rosja, której większa część leży w Azji. Premier Pedro Sanchez złożył wniosek o przedłużenie okresu trwania stanu zagrożenia epidemicznego, by uchronić kraj przed dalszym rozwojem epidemii. Chociaż w ostatnich dniach liczba nowych przypadków jest znacznie niższa, nadal pozostaje kilka ognisk, w których odnotowuje się duże skoki.

Jest wstępna data otwierania granic Polski. Wicepremier zdradziła szczegółyJest wstępna data otwierania granic Polski. Wicepremier zdradziła szczegółyCzytaj dalej

Hiszpania czeka na zmiany

Sanchez w sobotnim wystąpieniu zwrócił uwagę, że pomiędzy poszczególnymi regionami występują duże różnice. Od 4 maja wdrażany jest program stopniowego znoszenia restrykcji, lecz w takich miejscach jak wspólnota autonomiczna Madrytu, część Katalonii oraz Kastylii i Leonu nie wprowadzono nawet pierwszego stopnia. Wszystko zależy od sytuacji w danym miejscu, a zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego zbytnio poluzuje zasady w miejscach, gdzie potrzebna jest ogromna dyscyplina.

Wniosek premiera musi zaakceptować do 24 maja Kongres Deputowanych, niższa izba hiszpańskiego parlamentu. Przeciwne są partie centroprawicowe i konserwatywne, m.in. Partia Ludowa, Ciudadanos oraz Vox. Bez ich zgody może się to nie udać i 24 maja stan zagrożenia epidemicznego przestanie obowiązywać.

Dzisiaj grzeje: 1. Dramatyczne wiadomości z południa Polski. Trwają dwie akcje ratunkowe na raz
2. GW: Wielki sukces naukowców z Bydgoszczy, rozwikłali tajemnicę koronawirusa. Udało im się pierwszym na świecie

Premier zapowiedział również nową linię wsparcia finansowego dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz jednoosobowych podmiotów gospodarczych, działających na terenie Hiszpanii. Wyjawił, że kwota, jaka jest przeznaczona na ten cel, wynosi 20 mld euro. Dla wielu przedsiębiorców działających w branży turystycznej może to być ostatnia deska ratunku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaniepokojona mama zrobiła zdjęcie niemowlęciu. Dwie godziny później doszło do największej tragedii
  2. Owczarek niemiecki tonął na oczach mieszkańców miasta. Wszyscy wstrzymali oddech
  3. Andrzej Duda odpoczywał w Bieszczadach. Jeden szczegół rozsierdził Polaków
  4. 7-latek odkrył na plaży niezwykłe stworzenie. Uważajcie, może być bardzo niebezpieczne
  5. Dobra wiadomość o 1000+ dla turystów. Polacy mają powód do radości
  6. Anna Lewandowska zadziwiła fanów. Pokazała, jak radzi sobie z dziećmi pod nieobecność męża. Zdjęcie stało się hitem (FOTO)

Źródło: RMF 24

Następny artykuł