Gubałówka kolejka linowaFot. pixabay.com/ axe20

Na Gubałówkę kolejką czy spacerem? Jak wolicie? Cena nie jest wysoka

Gubałówka nie należy do wysokich szczytów, lecz widok na Tatry, jaki się z niej roztacza, jest wspaniały. To także najlepszy punkt do podziwiania panoramy Zakopanego. To obowiązkowe miejsce na trasie wycieczki po Podhalu.

Gubałówka jest podłużnym wzniesieniem, które ma 1120 m na krańcu wschodnim i 1129 m na krańcu zachodnim. Znajduje się w północno-zachodniej części Zakopanego, skąd można dojechać kolejką linowo-terenową. Dzięki temu udogodnieniu każdy może znaleźć się na szczycie i podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy.

W końcu. Zniesiono uciążliwy zakaz dla Polaków, wielu długo czekało. Niestety, nie ma powodów do radościW końcu. Zniesiono uciążliwy zakaz dla Polaków, wielu długo czekało. Niestety, nie ma powodów do radościCzytaj dalej

Gubałówka dostarcza wielu atrakcji

Ze szczytu Gubałówki najlepiej widać Tatry i panoramę Zakopanego. Oprócz tego możemy dostrzec Podhale, Pieniny, Gorce i Beskid Żywiecki wraz z jego słowacką częścią. Gubałówka to także początek spacerowego Szlaku Papieskiego, wiodącego na Butorowy Wierch (1160 m). Stamtąd można zjechać kolejką krzesełkową do Kościeliska.

Kolej Linowo-Terenowa Gubałówka została wybudowana już w 1938 r. Jej długość wynosi prawie 1300 m, a różnica wysokości pomiędzy stacją początkową w Zakopanem, a końcową na szczycie, to 300 m. Spacer pod górę nie jest ciężki, lecz skorzystanie z kolejki pozwala na podziwianie widoków. Bilet w jedną stronę dla osoby dorosłej kosztuje 19 zł, a w dwie strony 25 zł. Na ulgę mogą liczyć dzieci i studenci, a także seniorzy.

Dzisiaj grzeje: 1. Niestety, za granicą już się zaczęło. Dramatyczna sytuacja w 2 krajach, szykuje się gigantyczny kryzys
2. Prowadzący "Pytanie na śniadanie" natychmiast wyrzucony z pracy. Skomentował, co myśli, nikt się nie spodziewał słów tego typu
3. Awaryjne lądowanie nie powiodło się, wszyscy nie żyją. Tragedia za granicą

Na Gubałówce, która jest praktycznie bezleśna, powstały także inne atrakcje, m.in. ośrodek narciarski Gubałówka, z trasami na Polanie Gubałówka, rynną snowboardową i snowparkiem czy zjeżdżalnia grawitacyjna. Najbardziej znanym elementem jest krzyż ustawiony przez Tytusa Chałubińskiego na pamiątkę pojednania się z przyjacielem Kazimierzem Krzywickim. Wolicie spacer, czy przejażdżkę kolejką?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kupił fermę i przeprowadził się na nią z żoną i córeczkami. Właściciel zginął od 7 strzałów, rusza proces
  2. Ciała niebieskie w Układzie Słonecznym, na których może istnieć życie
  3. Poszedł na plażę i zobaczył, co woda wyrzuciła na brzeg. Oniemiał, natychmiast sięgnął po telefon
  4. Pilny apel sanepidu, poszukują pasażerów pociągu. Jedna z nich był zakażony
  5. Pani Ilona nie wierzyła własnym oczom, co wyrabiają turyści w Skalnym Mieście. Ręce opadają
  6. Ustawiali kamery w lasach, aby nagrać dzikie zwierzęta. Nie spodziewali się

Źródło: pkl.pl

Następny artykuł