Grzyby. Przerażający gatunekPixabay.com/ Ksuh (zdjęcie poglądowe)

Grzyb gorszy niż palce diabła. Robi z ciałem ofiary porażające rzeczy, Lasy Państwowe ostrzegają

Grzyby przyciągają do lasów tłumy Polaków. Teraz rozpoczął się już sezon na grzybobranie. Trzeba jednak uważać na to, co się zbiera. Niektóre rośliny mogą być szkodliwe dla zdrowia lub nawet życia. Jest jeden niebezpieczny gatunek. Lasy Państwowe ostrzegają przed jego zbieraniem.

Grzyby są uwielbiane przez Polaków, ponieważ są idealnym składnikiem do wielu dań. Z tego powodu ludzie tłumnie wyruszyli do lasów na grzybobranie. Są jednak gatunki, których trzeba wystrzegać się jak ognia. Są śmiertelnie niebezpieczne. Przed jednym z nich ostrzegają Lasy Państowe. O jakie grzyby chodzi?

Druzgoczące doniesienia, konieczna ewakuacja wieży Eiffla. Na miejscu służby, ogromne zagrożenie dla tysięcy osóbDruzgoczące doniesienia, konieczna ewakuacja wieży Eiffla. Na miejscu służby, ogromne zagrożenie dla tysięcy osóbCzytaj dalej

Niebezpieczne grzyby. Lasy Państwowe apelują

"Kojarzycie grzyba, który zamienia mrówki w "zombie"? W Polsce spotkamy jego nie mniej ciekawego kuzyna. Ophiocordyceps ditmarii pasożytuje na błonkówkach - infekuje, rozwija się w ciele ofiary, a po jej śmierci wyrasta (np. z głowy) by uwolnić zarodniki" - czytamy na oficjalnym profilu Lasów Państwowych na Twitterze. Zamieszczono także zdjęcie, które pokazuje, jak wyglądają mrówki po zjedzeniu kawałka grzyba.

Mrówki są atakowane przez zarodniki tego grzyba. Grzyb podczas rozrastania się zmienia sposób reagowania na fermony. Zainfekowana wchodzi w drzewa i na odpowiedniej wysokości wbija się w liść żuwaczką i obumiera. Następnie grzyb przerasta ciało mrówki i wypuszcza szypułkę z tyłu jej głowy. Prokowuje pęknięcie i w ten sposób rozsierwa zarodniki. Są one roznoszone przez wiatr i infekują kolejne mrówki.

Dzisiaj grzeje: 1. Dantejskie sceny w Krakowie. Mieszkańcy są przerażeni
2. Masz konto w PKO BP? Ważna, nowa funkcja, warto wiedzieć
3. Wszystko potwierdzone, Andrzej Duda opuszcza Polskę. Wiemy, czym się zajmie i gdzie będzie

Już wcześniej pisaliśmy o sezonie na grzyby. W ostatnim czasie doszło do kilku zaginięć w lasach. Pojawiły się wskazówki, co robić w takiej sytuacji. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niesamowite nagranie trafiło do sieci. Pod balkonem kobiety zamieszkało stadko dzikich zwierząt
  2. Najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi? Promieniowanie nawet 1000-krotnie większe niż w Czarnobylu
  3. Horror na pokładzie samolotu Ryanair. Jest ofiara, pasażerowie zapamiętają do końca życia
  4. Niedawno byli w Indiach, teraz zatrudnią Tomasza Komendę. Wiadomo, co będzie robił
  5. Klamka zapadła. Na granicy z Polską postawią mur, powód nie wszystkim się spodoba
  6. Dziecko przebrane za lwiątko stanęło przed szybą w ZOO. Rodzice sprawdzali, czy zwierzaki dadzą się nabrać

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł