Grodno. Miasto na Białorusiwikimedia.commons/ Jurasikt (CC BY 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en)

Byliście w Grodnie? Miasto kiedyś należało do Polski

Grodno to miasto, które kiedyś należało do Polski. Aktualnie jest położone na terenie jednego z naszych sąsiadów. To miejsce ma ciekawą historię i wiele ciekawych zabytków. Wiecie w jakim kraju leży ta miejscowość?

Grodno to miejsce warte odwiedzenia, szczególnie przez Polaków. Choć teraz leży poza granicami Polski, kiedyś do niej należało. Można tam więc znaleźć zabytki, które są częścią polskiej historii. Jest tam blisko, ponieważ miejsce leży bardzo blisko granicy. Co warto zobaczyć Grodnie?

Stało się, nad Bałtykiem skończyły się przelewki. Wszystko stracili w mgnieniu oka. Mają już dośćStało się, nad Bałtykiem skończyły się przelewki. Wszystko stracili w mgnieniu oka. Mają już dośćCzytaj dalej

Grodno. Miasto, które kiedyś było w Polsce

Miasto położone jest na Białorusi, bardzo blisko polskiej granicy. Początków historii tego miejsca należy szukać w 1128 roku, kiedy to Grodno stanowiło kulturowe, handlowe i przemysłowe centrum Czarnej Rusi. Jest to kraina geograficzna, która leży na terenach dzisiejszej Białorusi. Tam też rozpoczęła się historia białoruskiego narodu. W 1376 r. Grodno weszło ponownie w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Dziesięć lat później miasto zostało włączone do Królestwa Polskiego. W XIV wieku zdobyli je Krzyżacy. W 1413 Grodno zostało miastem powiatowym I Rzeczpospolitej. Później było także częścią Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Miasto bardzo prężnie się rozwijało, co przerwała wojna polsko-rosyjska. Grodno zostało zniszczone.

Polska straciła Grodno w czasach zaboru rosyjskiego, kiedy to miasto zostało siedzibą nowej rosyjskiej guberni grodzieńskiej. Kongres wiedeński wytyczył granice Polski około 3 km od tego miejsca. Podczas I wojny światowej Grodno było okupowane przez Niemców. Po wojnie za sprawą Józefa Piłsudzkiego wróciło do granic odrodzonej Polski. Później powstały tam Kresowa Fabryka Rowerów i Motocykli „Niemen”, Zakłady Graficzne, Fabryka Wyrobów Introligatorskich, browary Margolisa, Słuckiego, Dojlidy.

Nie żyje. Niewiele osób wiedziało o jego chorobie. Prezes wielkiej firmy na zawsze zapisał się w światowej historiiNie żyje. Niewiele osób wiedziało o jego chorobie. Prezes wielkiej firmy na zawsze zapisał się w światowej historiiCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje: 1. Zatrważające sceny na polskim lotnisku. Do akcji wkroczyły służby. Turyści bali się o swoje zdrowie i życie
2. Lidl natychmiastowo wycofuje hitowy produkt. Może doprowadzić do uszczerbku na zdrowiu
3. Edyta Zając wygrała "Taniec z Gwiazdami 11". Wiemy, co zrobi z wygraną. Szykują się bajeczne wakacje dla ukochanych

Ostatecznie Polska straciła Grodno w czasie I wojny światowej. 20 września 1939 wtargnęły tam kolumny czołgów Armii Czerwonej. Przez jakiś czas teren znów był okupowany przez Niemcy. Po zakończeniu wojny Grodno zostało częścią ZSRR i pozostało nią aż do jego rozwiązania. Byliście tam? Opowiedzcie nam o tym w komentarzach na Facebooku.

Jak długo będzie trwała pandemia koronawirusa? Ekspert zdradził szczegóły. Mieszkańcy i turyści z całego świata czekająJak długo będzie trwała pandemia koronawirusa? Ekspert zdradził szczegóły. Mieszkańcy i turyści z całego świata czekająCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Urząd Skarbowy wprowadza kontrowersyjne zmiany. Czekają nas wszystkich, Polacy nie mogą uwierzyć
  2. Miliony Polaków odetchną z ulgą. Jest informacja na temat kolejnych obostrzeń
  3. W "Milionerach" padło pytanie za milion złotych. Dziecinnie proste dla wszystkich, którzy spędzali wakacje na wsi
  4. Syn Martyniuka nie ma litości dla żony. Nie mieści się w głowie, do czego się posunął. Jednak nie wyjdzie z kraju?
  5. Astronomiczne kary za brak maseczki. Lepiej o niej pamiętać, kwoty mandtów ścianają z nóg w całej Europie
  6. Pitbull spędził 6 lat w schronisku. Pewnego dnia jego życie zmieniło się o 180 stopni
  7. Hit każdej kuchni. Aromatyczna domowa przyprawa na bazie liści laurowych do zup, sosów i marynat

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł