Grecja zmaga się z żywiołemFot. twitter.com/ WEATHER/ METEO WORLD/ screen

Trzęsienie ziemi i Ianos, żywioł uderzył bez litości. Dantejskie sceny w Grecji

Grecja przeżyła natarcie Ianosa, który przyniósł ze sobą silny wiatr i ulewne deszcze. Na popularnej turystycznej wyspie rozegrały się dramatyczne sceny. Trudno uwierzyć w to, co widać na nagraniach.

Grecja musi uporządkować bałagan, jaki powstał w czasie przejścia cyklonu Ianos w nocy z 17 na 18 września. Na wyspie Zakintos wiatr rozpędzał się nawet do 111 km/h, a wraz z nim przyszły obfite opady deszczu. Na nagraniach, które pojawiły się w sieci widać ogromne fale, które zalewały zabudowania i tworzyły morską pianę. Jakby tego było mało, kraj ten nawiedziło również trzęsienie ziemi.

Trwa walka o życie. Dramatyczna wiadomość z Polski, nastolatek nie miał szans zdążyć przed pociągiemTrwa walka o życie. Dramatyczna wiadomość z Polski, nastolatek nie miał szans zdążyć przed pociągiemCzytaj dalej

Grecja znalazła się na drodze cyklonu

Ianos został zaklasyfikowany jako „medikan”, czyli śródziemnomorski cyklon niby-tropikalny. „Medikany” to głębokie niże, które zwykle tworzą się nad Morzem Jońskim i Balearami. Wraz z nimi nadciągają wichury, o porywach nawet do 144 km/h i ulewy. Powstają w wyniku napływu arktycznego powietrza nad nagrzane wody morskie. Tego typu zjawisko w regionie Morza Śródziemnego zdarza się raz lub dwa razy do roku.

W odróżnieniu od cyklonu tropikalnego, do powstania „medikanu” woda może mieć nawet poniżej 26 stopni Celsjusza (czyli od 15-26 st. C). Tego typu zjawiska formują się zwykle w okresie jesienno-zimowym, od września do stycznia. Szacuje się, że maksymalna siła, jaką mogą osiągnąć, równa się huraganowi kategorii pierwszej w pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simpsona. Utrzymują się od 12 godzin do pięciu dni.

Dzisiaj grzeje: 1. Podano możliwy termin ostatecznego pożegnania z maseczkami w przestrzeni publicznej. Wielu się załamie
2. Emeryci mogą być wściekli. Wszyscy Polacy będą dostawali tyle samo?
3. Właśnie wydano ostrzeżenie dla części Polaków. Zacznie się już jutro, złe wieści dla urlopowiczów

Ianos będzie się przesuwał na południe i południowy wschód. Powoli wytraci prędkość i osłabnie, lecz mieszkańcy mogą się spodziewać opadów deszczu do 20 września. Padać będzie głównie na Krecie, na której właśnie wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,4. Wstrząsy były wyraźnie odczuwalne ok. godziny 19:30 w piątek, lecz na razie nie pojawiły się doniesienia o ofiarach śmiertelnych. Nagrania z wyspy Zakyntos udostępnili urzytkownicy Twittera, m.n.WEATHER/ METEO WORLD i Greekcitytimes.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta głodziła swoje psy, usłyszała wyrok. Absurdalna decyzja Sądu
  2. Ludzie zatrzymywali auta by zobaczyć "UFO". Tysiące nagrań zalało internet [wideo]
  3. Wydały się szczegóły ślubu Kossakowskiego i Wojciechowskiej. Fani przecierają oczy ze zdumienia
  4. Zrobili sobie zdjęcie na granicy Polski. Nie przewidzieli konsekwencji, będą żałować do końca życia
  5. Nie mieści się w głowie, co wyrabiał Polak we Francji. Nagranie tylko dla osób o mocnych nerwach
  6. Podkarpacie. Chciał pokazać córeczkom weselną bramę. W drodze na miejsce zaatakowały go rozwścieczone osy

Źródło: pogoda.wprost.pl

Następny artykuł