granice UK znów otwarteFot. pxhere.com/CC0 Public Domain

Oficjalnie, rząd potwierdził. Znoszą obostrzenia, ale nie dla wszystkich. Do mediów wyciekły plany rządu Wielkiej Brytanii

Granice w Europie w wielu miejscach można już przekraczać swobodnie, lecz dotyczy to głównie Unii Europejskiej. Wielka Brytania opuściła wspólnotę, więc nie musi się sugerować zaleceniami Komisji Europejskiej. Rząd podjął już decyzję o częściowym zniesieniu zakazów, szczegóły pojawią się lada moment.

Granice Wielkiej Brytanii otworzą się dla podróżnych z zewnątrz już 6 lipca. Do tej pory możliwy był przyjazd na Wyspy Brytyjskie, lecz każdy podróżny musiał poddać się 14-dniowej kwarantannie, co uniemożliwia zwiedzanie. Rząd podjął decyzję o zniesieniu tego nakazu, jednak nie dla wszystkich krajów.

W Stonehenge wykryli rzecz, której nikt wcześniej nie dostrzegł. Może doprowadzić do przełomu?W Stonehenge wykryli rzecz, której nikt wcześniej nie dostrzegł. Może doprowadzić do przełomu?Czytaj dalej

Granice otworzą się na wakacje

Brytyjczycy również zyskają więcej swobody w przemieszczaniu się, ponieważ zostaną złagodzone rządowe zalecenia dotyczące podróży zagranicznych. Do tej pory oficjalny komunikat głosił, by powstrzymać się od wszelkich podróży, jeśli nie są absolutnie konieczne. By ułatwić ocenę ryzyka wyjazdu do danego kraju, powstały zasady kategoryzacji uwzględniające różne czynniki.

Kraje zostaną przydzielone do jednej z trzech kategorii, które oznaczono kolorami zielonym, żółtym i czerwonym. Podział będzie się opierał na takich kryteriach jak liczba aktywnych przypadków Covid-19, dynamika zachorowań i wiarygodność danych. Pasażerowie przybywający z krajów oznaczonych kolorem zielonym lub żółtym nie będą musieli poddawać się dwutygodniowej kwarantannie po przyjeździe. Zasady dla krajów z kategorii czerwonej nie ulegną zmianie.

Część krajów dostanie zielone światło

– Nasz nowy system oceny ryzyka pozwoli nam ostrożnie otworzyć wiele bezpiecznych tras podróży na całym świecie. Ale nie zawahamy się przed ponownym uruchomieniem restrykcji, jeśli ponownie pojawi się ryzyko - oświadczyła rzeczniczka rządu cytowana przez TVP info.

Dzisiaj grzeje: 1. Wykryto plagę nad polskim morzem. Zamknięto uwielbiane kąpielisko, pierwszy raz w tym roku
2. Policja nie zamierza odpuszczać. Posypią się mandaty, nawet po 1000 złotych

Podział krajów na kategorie zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu, a zmiany zasad wejdą w życie 6 lipca. Według BBC, z kwarantanny zwolnieni byliby przyjeżdżający m.in. z Francji, Włoch, Hiszpanii, Grecji, Belgii, Holandii, Niemiec, Finlandii, Norwegii i Turcji. Nie znajdą się na tej liście Portugalia i Szwecja.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znamy wyniki badań skoczków na COVID-19. Zarazili się od Adama Małysza?
  2. Nawet 6000 zł do emerytury. Dobre wieści dla wszystkich seniorów, niektórzy z nich zyskają wyjątkowo dużo na waloryzacji
  3. Tata zrobił córce zwykłe zdjęcie na wakacjach. Dopiero w domu zobaczyli szczegół, w który trudno uwierzyć
  4. Martyna Wojciechowska potwierdziła radosną nowinę. Na temat podróżniczki zrobiło się gorąco w sieci. Sypią się gratulacje
  5. Od wtorku znów mają nakaz noszenia maseczek, ludzie nie mogą uwierzyć. Wiadomość o sytuacji w Europa
  6. Pies tonął na jej oczach. Właścicielka rzuciła się do wody, fale przykryły ją

Źródło: TVP info

Następny artykuł