Granice z Czechami i Polską powinny być otwarte. Samorządy apelują.Fot. Wikimedia.org/Patryk Matyjaszczyk/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Błagalny apel Polaków i Czechów, wspólnie. Chodzi tylko o jedną, arcyważną rzecz

Granice odcięły ich od świata . Cztery regiony Czech i polskie województwo dolnośląskie z gorącą odezwą do władz centralnych. Od tego zależy ich przyszłość.

Granice od czasu wybuchu pandemii pozostają zamknięte, jednak dla regionów bezpośrednio sąsiadujących z innymi krajami Unii jest to przeszkoda, która przekłada się na ogromny kryzys gospodarczy.

Minister ma genialne wieści dla całej Polski. Kamień z serca, wielka ulgaMinister ma genialne wieści dla całej Polski. Kamień z serca, wielka ulgaCzytaj dalej

Czechy apelują o otwarte granice

Kraje (czeski odpowiednik województw) liberecki, hradecki, pardubicki i ołomuniecki wraz z urzędem marszałkowskim województwa dolnośląskiego wystosowały odezwę do władz centralnych o otwarcie przejść granicznych. Sygnatariusze porozumienia nie widzą sensu utrzymywania obostrzeń w ruchu międzynarodowym. Chcą, aby granice działały na zasadach przejść z Niemcami.

- Sytuacja epidemiologiczna na pograniczu (czeskim i polskim) jest podobna i podobne są zasady utrzymywania dystansu społecznego. Nie ma uzasadnionego powodu, aby obecne ograniczenia były utrzymywane – stwierdziły strony inicjatywy.

Granice na równych zasadach

Apel o otwarte granice wsparła komisja turystyki Stowarzyszenia Regionów Czech. Jirzi Stepan, hetman samorządu z Hradec Kralove głośno wzywa polityków w Pradze, aby zareagowali na prośby władz lokalnych. Zaznaczał, że większość gałęzi gospodarki w regionach przygranicznych uzależniona jest od kontaktów z Polską.

Dzisiaj grzeje: 1. Martyna Wojciechowska cudem przeżyła, zginął jej przyjaciel. Szczegóły tragedii nawet po latach doprowadzają do łez
2. Nowe zasady dla par młodych. Od przyszłego miesiąca zmiany w weselach, już znamy szczegóły

Apel o otwarte granice nawiązuje również do słów Jana Hamaczka, czeskiego wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych. Polityk zapowiadał otwarcie granic z Niemcami i Austrią, które ma nastąpić już 26 maja. Warunkiem będą wybiórcze kontrole pojedynczych przejezdnych. Tomasz Petrziczek, minister spraw zagranicznych zaznaczał, że to właśnie rokowania z Polską będą najtrudniejszym wyzwaniem w działaniach na rzecz otwartych przejść.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mieli wyrzucić stare prześcieradła po zmarłej babci. Gdy zobaczyli, co leży między nimi, złapali się za głowy
  2. Sarna zakleszczyła się w płocie. Materiał z akcji ratunkowej poraża
  3. Milionom ludzi zagraża nie tylko koronawirus. Żywioł uderzy w środę za granicą
  4. Dziecko z Polski zaginęło 26 lat temu. Właśnie odnalazła się na drugim końcu świata?
  5. 97 milionów ludzi i żadnego zgonu. Nikt inny nie poradził sobie z epidemią tak jak oni
  6. Kibice mogą wrócić na stadiony już niedługo. Znamy szczegóły planu PZPN, decyzja zależy od jednego człowieka

Źródło: RMF24

Następny artykuł