Granica ze Słowacją przyspożyła im sporo trudności.Fot. MSZ/ flickr.com

Zgubili drogę w górach i niechcący przeszli granicę. Gorzko pożałowali, wszystko przez jedną rzecz

Granica z innymi krajami Strefy Schengen nie sprawiała większej przeszkody. Niestety teraz, pewna para na własnej skórze doświadczyła trudów obostrzeń.

Granica z państwami Unii Europejskiej do niedawna odgrywała marginalną rolę w wyjazdach Polaków. Dzięki Strefie Schengen przejazd do innego kraju członkowskiego nie wiązał się z większymi komplikacjami. Niestety, w dobie pandemii pewna para turystów ma niemały problem.

Co najmniej 80 osób nie żyje, masowa ewakuacja, pandemia wszystko utrudnia. Tragiczne wiadomości ze świataCo najmniej 80 osób nie żyje, masowa ewakuacja, pandemia wszystko utrudnia. Tragiczne wiadomości ze świataCzytaj dalej

Granica przekroczona – i co dalej?

Para Polaków wraz z dwójką dzieci spacerowała nad przełomem Dunajca w Pieninach. W pewnym momencie wędrówka nieoczekiwanie zmieniła kierunek. Można domniemywać, że turyści przez nieuwagę zboczyli z trasy. Po kilku godzinach marszu znaleźli się po słowackiej stronie pasma. Grupa próbowała niepostrzeżenie zawrócić, zanim ktoś z lokalnych służb granicznych odnotuje ich obecność. Niestety, zostali zauważeni przez dyżur jednostki regionalnej. Granica została przekroczona, więc zgodnie z literą prawa mogło dojść do wykroczenia.

- Gdy turyści próbowali wrócić do Polski, natrafili na łączony patrol funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz żołnierzy 6. Brygady Powietrzno-Desantowej. Tym razem mundurowi byli wyrozumiali - obyło się bez mandatów. 4-osobowa rodzina została pouczona, w związku z nielegalnym przekroczeniem granicy państwowej - relacjonował cytowany przez RMF24 Michał Tokarczyk z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Granica pokrzyżowała plany

Warto przypomnieć, że zgodnie z przedłużeniem obostrzeń, przejścia będą kontrolowane do 12 czerwca br. Granica z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą przewiduje legalny tranzyt wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Powrócić do kraju mogą obywatele RP, cudzoziemcy, których parner jest Polakiem, posiadacze Karty Polaka, dyplomaci, a także osoby nieposiadające obywatelstwa, ale pozwolenie na pracę (po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej).

Dzisiaj grzeje: 1. Martyna Wojciechowska cudem przeżyła, zginął jej przyjaciel. Szczegóły tragedii nawet po latach doprowadzają do łez
2. Policjanci mogą liczyć na wielkie podwyżki. Muszą tylko zrobić jedną rzecz

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polacy, którzy weszli na teren Słowacji, mogli bez większych problemów wrócić do kraju. Kontrowersje wzbudza wyłącznie złamanie przez turystów reguły mówiącej o przekraczaniu granicy w wyznaczonych miejscach. Zgodnie z relacją Tokarczyka, lokalna jednostka przymknęła oko na ten szczegół, jednak jest jeszcze jedna rzecz, która może ciążyć turystom. Otóż zgodnie z tym samym rozporządzeniem, rodzina spełniła wszystkie warunki, aby być zobligowana do 14-dniowej kwarantanny. Na to wygląda, że granica zafundowała Polakom najbliższe 2 tygodnie w czterech ścianach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielkie zmiany w 500 plus? Padła konkretna propozycja, znamy szczegóły
  2. Golden retriever nie chce podnieść się z łóżka. Wstaliście już?
  3. Milionom ludzi zagraża nie tylko koronawirus. Żywioł uderzy w środę za granicą
  4. Dziecko z Polski zaginęło 26 lat temu. Właśnie odnalazła się na drugim końcu świata?
  5. 97 milionów ludzi i żadnego zgonu. Nikt inny nie poradził sobie z epidemią tak jak oni
  6. Justyna Żyła przerwała milczenie. Tym razem wspomina rozwód z mężem. Nieznane kulisy małżenstwa wyszły na jaw

Źródło: RMF24

Następny artykuł