Góry Sowie pełne tajemnic.Fot. Wikipedia.org/VindicatoR/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en (zdjęcie poglądowe)

Niemal nikt nie wie o sekrecie Gór Sowich. Kilometry podziemnych korytarzy

Góry Sowie skrywają tajemnicę, która do dzisiaj jest obiektem kontrowersji wśród wielu historyków. Okazuje się, że pasmo mogło być najprawdziwszym “podziemnym miastem”, a pozostałości po projekcie zachowały się do dzisiaj.

Góry Sowie w Sudetach Środkowych były w czasach II wojny światowej strategicznym punktem operacyjnym wojsk nazistowskich. Swego czasu na obszarze pasma zaczęto budować schrony.

Uwaga, niebawem Polska może wydać ENA. Nie ma ani chwili do straceniaUwaga, niebawem Polska może wydać ENA. Nie ma ani chwili do straceniaCzytaj dalej

Góry Sowie z labiryntem?

Naziści w Sudetach mieli zrealizować tzw. Projekt Riese. Inwestycja przewidywała wizję, jakoby właśnie Góry Sowie miałyby być kolejną kwaterą główną Adolfa Hitlera. Od 1943 roku do 1945, zespoły górnicze przewierciły kilkanaście kilometrów korytarzy. Co więcej, kompeks miałby zmieścić aż 20 tys. osób.

Góry Sowie w ramach Riese miały połączyć m.in. Książe, Osówkę, Włodarze, Walim i Rzeczkę. Do dzisiaj kompleks odkryty jest wyłącznie w 50 proc. Co ważne, istnieje również nieco bardziej mroczny scenariusz, niż wyłącznie obronny charakter tuneli. Niektórzy historycy uważają, że właśnie w Sudetach miała być produkowana broń masowego rażenia - m.in. rakiety.

Góry Sowie turystycznie

Końcówka historii Projektu Riese zakończyła się wkroczeniem Armii Czerwonej do Polski. Gdy komuniści jeszcze nie dotarli na Dolny Śląsk, naziści zaczęli wysadzać korytarze prowadzące do niektórych części kompleksu. Co ważne, w regionie Góry Sowie nie są jedyną tajemnicą z II wojną w tle.

Dzisiaj grzeje: 1. Wszystko zniszczone, nic nie zostało. Niestety, są ofiary, trwa akcja służb w uwielbianym regionie Polski
2. Eurowizja Junior 2020: Żenująca wpadka podczas "Szansy na sukces". Prowadzący źle przedstawił dziecko publiczności, brak słów
3. Polsat właśnie przekazał, rząd wydał rozporządzenie. Chodzi o zakaz lotów, wielu złapie się za głowy

Góry Sowie można zwiedzać właśnie na bazie podziemnych korytarzy Riese, zaczynając od miejscowości Głuszyca. Tam właśnie znajduje się wejście do największego odcinka tuneli w kompleksie Osówka. Co ważne, organizowane są wycieczki z lokalnym przewodnikiem.

Góry Sowie pełne tajemnic.

Fot. Wikipedia.org/Przykuta/CC BY-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zobaczył na telefonie twarz zmarłego opiekuna i nie wytrzymał. Reakcja zwierzaka łamie serce
  2. Księżyc może być trudniejszy do skolonizowania niż myśleliśmy. Naukowcy podają powód
  3. Lasy Państwowe donoszą, "groza w środku lasu". Znaleźli palce umarlaka
  4. Zginęło ponad 850 osób. Katastrofa na Bałtyku, właśnie podano nowe informacje
  5. Nagranie z Karkonoszy w sieci. Każdy turysta musi mieć się na baczności
  6. Border collie zaryzykował życiem dla 10-latka. Bez wahania stanął do walki z niebezpiecznym drapieżnikiem

Źródło: Wirtualna Polska/ Wikipedia.org

Następny artykuł