góry tatryFot. Wikimedia.org/SkyMaja

Wysokie zagrożenie lawinowe i 150 cm śniegu. Turyści muszą bardzo uważać

Góry w zimie są szczególnie niebezpieczne i wymagające. Warunki panujące teraz w Tatrach są bardzo trudne. Ogłoszono wysokie zagrożenie lawinowe, miejscami leży nawet do 150 cm śniegu. Turyści muszą bardzo uważać.

Góry w okresie zimowym są szczególnie oblegane przez tłumy turystów. Przepiękne krajobrazy zachwycają i potrafią oczarować przyjezdnych, nie można jednak zapominać, że mogą być również wyjątkowo niebezpieczne. Na Kasprowym Wierchu leży już 150 cm śniegu, a władze Tatrzańskiego Parku Narodowego ostrzegają przed wychodzeniem na szlaki powyżej schronisk turystycznych.

Polskie miasto szykuje niespodziankę dla turystów. Już latem zobaczymy tam piękne atrakcjePolskie miasto szykuje niespodziankę dla turystów. Już latem zobaczymy tam piękne atrakcjeCzytaj dalej

W Tatrach wprowadzono już wysoki, trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Sytuacja nie sprzyja pieszym wędrówkom po szlakach, jednak piechurzy wciąż zapominają o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Góry w zimie są szczególnie niebezpieczne

- Szlaki są nieprzetarte. Przetarte są jedynie szlaki dojściowe do schronisk. W wyższych partiach Tatr niski pułap chmur w znacznym stopniu ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń - możemy przeczytać w komunikacie wystosowanym przez Tatrzański Park Narodowy.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że bardzo łatwe jest wywołanie lawiny, zwłaszcza na stromych stokach. Jeszcze do niedawna panował drugi stopień, jednak teraz jest o wiele bardziej niebezpiecznie - osuwisko zejść może nawet przy niewielkim obciążeniu dodatkowym. Co więcej, jak podkreślają służby, duże lawiny zejść mogą nawet samoistnie, stanowiąc ogromne zagrożenie.

Turyści muszą bardzo uważać wychodząc na szlaki

Niestety mimo ostrzeżeń, turyści wciąż wiele ryzykują i wychodzą na szlaki nieprzygotowani. Niedawno głośno było w mediach o piechurach, którzy tłumnie wchodzili na zamarzniętą taflę Morskiego Oka. Choć może się wydawać, że lód jest gruby i chodzenie po nim jest bezpieczne, mogą to być jedynie pozory. Im dalej od brzegu, tym większe zagrożenie, że turysta wpaść może do lodowatej wody, co z kolei zakończyć się może prawdziwą tragedią.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Turystyczne miasta nie dają sobie rady z turystami? Kraków ma taki sam problem jak Barcelona czy Wenecja
  2. Myślisz, że w Ryanair jest ścisk? Suchoj to 12 foteli w rzędzie, 1000 osób na pokładzie i dwa piętra
  3. Naukowcy wyjawili, w których miejscach świata moglibyśmy przetrwać apokalipsę. Niestety na liście nie ma Polski
  4. Ryanair i Wizzair mają turystyczną niespodziankę dla swoich klientów. Aż żal z niej nie skorzystać
  5. Cena jak z bajki, ale nie wiesz, dokąd lecisz. "Wakacje-niespodzianka" to nowy, turystyczny hit
  6. Miasto na wyspie marzeń, o którym większość turystów zapomina. Jest przepiękne, nie można go przegapić

Źródło: Onet

Następny artykuł