góry zima goprfot. pixabay.com/Simon

GOPR podsumowało sezon zimowy. Przykre wnioski

Góry są piękne, ale również niebezpieczne. Wiedzą o tym ratownicy GOPR, którzy każdego dnia ratują życie nieodpowiedzialnych turystów.

Dla miłośników sportów zimowych góry są punktem obowiązkowym każdych ferii. Niestety nie wszyscy w czasie wyjazdów zachowują ostrożność. Świadczy o tym wysoka liczba interwencji ratowników GOPR.

Potwierdził się najsmutniejszy, światowy scenariusz dotyczący koronawirusa. Wszystkie kraje potwierdziłyPotwierdził się najsmutniejszy, światowy scenariusz dotyczący koronawirusa. Wszystkie kraje potwierdziłyCzytaj dalej

Góry miejscem wielu wypadków

W tegorocznym sezonie zimowym ratownicy GOPR musieli interweniować aż 1,2 tys. razy. Wynik jest niższy od zeszłorocznego, jednak wynika to z ciepłej zimy pozbawionej śniegu oraz ze skrócenia sezonu wywołanego przez epidemię. W wyniku zagrożenia chorobowego ośrodki zostały zamknięte już 12 marca.

Większość interwencji dotyczyła drobnych urazów, takich jak skręcenie nogi, uszkodzenia stawów, czy rzadziej pęknięcia kości. Niestety dochodziło również do poważniejszych wypadków, podczas których turyści doznawali pęknięć czaszki w wyniku jazdy bez kasku czy urazów kręgosłupa i złamania kości udowej.

Kilkakrotnie goprowcy musieli w czasie interwencji użyć śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Najczęstszą przyczyną wypadków była nieodpowiedzialność oraz przecenianie własnych umiejętności przez turystów.

Jest to dobra lekcja dla wszystkich zapalonych miłośników gór, żeby zawsze przestrzegać środków ostrożności i zadbać o odpowiednie wyposażenie. Bohaterskim ratownikom należy się również uznanie i ogromny szacunek.

Dzisiaj grzeje: 1. Pierwsza stolica w Europie zostaje odcięta od świata. Od jutra pełna izolacja mieszkańców
2. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków

Grupa Beskidzka zrzesza w swoich szeregach 300 ratowników i jest największą jednostką działającą w ramach GOPR. Działa na terenie Beskidu Śląskiego, Żywieckiego, Małego i zachodniej części Makowskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wszyscy byli w błędzie? Znaleźli nowe objawy koronawirusa, pod żadnym pozorem nie wolno ich lekceważyć
  2. Asia pracująca w Biedronce nie zamierza dłużej milczeć. Treść jej ponurego listu trafiła do sieci
  3. Niewiarygodna akcja policji dla mieszkańców Majorki. Wszystko się nagrało, rewelacja
  4. Ofiar jest tak dużo, że brakuje miejsc. Zamknięto zakłady pogrzebowe w Madrycie, smutna wiadomość
  5. Podwodny Wodospad zapiera dech w piersiach. Iluzja stworzona przez naturę
  6. Kamil Stoch zakończy karierę już teraz? Michal Doleżal odpowiada na doniesienia

źródło: onet.pl

Następny artykuł