Góry TatryFot. Pixabay.com/Irena_W

Drugi stopień zagrożenia w Tatrach. Bądźcie ostrożni, może być bardzo niebezpiecznie

Góry, również te w Polsce, są wyjątkowo nieprzewidywalne. Choć w okresie zimowym potrafią zachwycać, trzeba zachować ostrożność. W Tatrach właśnie wprowadzono drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Góry zimą są przepiękne i wyglądają niesamowicie. Tatry pokryte śniegiem mają swój urok, który kochają miliony piechurów. Stanowić mogą jednak również ogromne niebezpieczeństwo i tak właśnie jest teraz. Na ich terenie ratownicy TOPR wprowadzili drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Takiej choinki jeszcze nie widzieliście. Europejskie lotnisko zaskoczyło pasażerów niesamowitym drzewkiemTakiej choinki jeszcze nie widzieliście. Europejskie lotnisko zaskoczyło pasażerów niesamowitym drzewkiemCzytaj dalej

Jak się okazuje, zagrożenie lawinowe to nie jedyne niebezpieczeństwo czyhające na turystów. Przez powalone drzewa wstrzymano kursy wozów konnych na Morskie Oko. Ryzykowne może być również wychodzenie na szlaki górskie.

Góry mogą stanowić zagrożenie dla turystów

Drugi stopień zagrożenia lawinowego wprowadzony został od wysokości 1700 m n.p.m. Taki komunikat oznacza, że samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne, ale możliwe w przypadku wystąpienia obciążenia dodatkowego. Trzeba podkreślić jednak, że wciąż należy zachować w wyższych partiach gór daleko idącą ostrożność.

Zachowajcie ostrożność

Zagrożenie lawinowego to jednak nie jedyne, potencjalne niebezpieczeństwo, którym góry mogą przerazić turystów. Chmury znajdują się na niskim pułapie, a w połączeniu ze świeżymi opadami śniegu mogą wpływać na dezorientację piechurów podróżujących po szlakach. Warunki do wycieczek w wyższych partiach również są bardzo niekorzystne, gdyż - jak podaje Tatrzański Park Narodowy - szlaki pokryte są warstwą śniegu i konieczne jest posiadanie zimowego sprzętu.

Intensywne opady śniegu doprowadziły również do powalenia wielu drzew. Wstrzymano w dniu dzisiejszym kursy wozów konnych na drodze do Morskiego Oka. Jak podają media, wydłużony ma zostać czas pracy fiakrów, a ostatni z Włosienicy do Palenicy Białczańskiej ma wyruszyć o godzinie 19:00.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tak wyglądała zima w Polsce w 1978 roku. Dziś nie ma ani grama śniegu (ZDJĘCIA)
  2. Polski zamek w jednej z najgorętszych, zagranicznych produkcji serialowych ostatnich lat. Robi piorunujące wrażenie
  3. Wioska jak ze snów jest całkiem niedaleko. Tam każdy może poczuć się jak dziecko
  4. Holandia w obliczu katastrofy naturalnej. "Stoimy przed czymś gorszym niż kiedykolwiek w historii ludzkości"
  5. Zastanawiasz się co to? Jedyny taki budynek na świecie, lecz nie jest tylko mostem, spełnia też inną funkcję
  6. Lotnisko w Norwegii ewakuowane przez Polaka! W powód jego zachowania trudno uwierzyć

Źródło: Onet

Następny artykuł