góry bywają niebezpiecznefot. pixabay.com/DzidekLasek

Ważny apel do polskich turystów. Lekceważenie go grozi tragedią

Góry przyciągają rzesze turystów, którzy zwykle starają się przestrzegać zasad panujących na szlakach. Są jednak i tacy, którzy za nic mają przepisy, a często brakuje im też zdrowego rozsądku. W czasie pandemii szczególnego znaczenia nabierają słowa ratowników.

Góry to nie tylko piękno przyrody i wspaniałe przygody. To także niebezpieczne miejsce, w którym trzeba mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Warto też znać zasady, jakie obowiązują w poszczególnych miejscach, ponieważ zostały utworzone dla naszego bezpieczeństwa. Ratownicy apelują o rozwagę i stosowanie się do zapisów regulaminu. Łamanie przepisów może się skończyć nie tylko mandatem, ale też śmiercią.

Nowe wytyczne na wakacje dla tysięcy Polaków. Dotkną tylko niektórychNowe wytyczne na wakacje dla tysięcy Polaków. Dotkną tylko niektórychCzytaj dalej

Góry są miejscem wielu wypadków

- Niestety, regularnie dochodzi do sytuacji, kiedy turyści wychodzą poza wyznaczone szlaki i metalowe barierki odgradzające szlak lub platformy widokowe. W minioną niedzielę turysta, który wyszedł poza szlak w masywie Zamkowej Góry w Pieninach i skalnym zboczem zmierzał w kierunku szczytu, spadł z ponad 100 metrów, doznając groźnych obrażeń. Konieczna była ewakuacja śmigłowcem – mówił w rozmowie z PAP Paweł konieczny, prezes Grupy Podhalańskiej GOPR.

Szlaki powstały po to, by zaprowadzić turystów w najpiękniejsze miejsca z bezpieczny sposób. Barierki dodatkowo chronią przed wypadkami i w żadnym wypadku nie należy ich omijać. Wiele wypadków w górach zdarza się właśnie w wyniku złamania zakazu wychodzenia poza szlaki i ograniczenia. Służby ratunkowe mają teraz dodatkowo utrudnione zadanie ze względu na pandemię koronawirusa. Każda interwencja jest dla nich dodatkowym ryzykiem, dlatego nie powinniśmy ich na nie narażać swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem.

Dzisiaj grzeje: 1. Gdzie leżą fikcyjne Wilkowyje? Uwielbiane "Ranczo" kręcono w pięknym miejscu
2. Spore zmiany na półkach w Lidlu i Biedronce. Niektóre produkty trudniej dostępne

Innym aspektem szlaków w górach jest ochrona przyrody. Obszary, na których rosną wyjątkowo rzadkie i cenne rośliny również są chronione barierkami. Zejście ze szlaku nawet na kilka kroków może przyczynić się do zniszczenia unikalnego egzemplarza. Zwierzęta również potrzebują spokoju, który ma im zapewnić duża odległość od szlaku pełnego turystów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Trudno oderwać wzrok. Wyciekło zdjęcie Dowbor z czasów, kiedy miała 20 lat, ale petarda
  2. 83-latek stracił w pożarze wszystko. Uratował tylko kota, poruszające nagranie
  3. Milionom ludzi zagraża nie tylko koronawirus. Żywioł uderzy w środę za granicą
  4. Dziecko z Polski zaginęło 26 lat temu. Właśnie odnalazła się na drugim końcu świata?
  5. 97 milionów ludzi i żadnego zgonu. Nikt inny nie poradził sobie z epidemią tak jak oni
  6. Znany polski sportowiec oskarżony o porwanie własnego dziecka. Mama dziecka zgłosiła sprawę na policję, nie otwierał jej nawet drzwi

Źródło: WP

Następny artykuł