góry jedyne miejsceFot. Wikimedia Helion manu CC BY-SA 3.0

Znacie Kolosa z PRL-u? Można wejść do wnętrza góry

Góry do dzisiaj przyciągają mnóstwo turystów z całej Polski. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wśród podróżnych, którzy uwielbiają przygody. "Kolos z PRL-u" to niezwykłe miejsce. W czasach swojej świetności był wyjątkowym osiągnięciem, a dzisiaj szczyt Żar jest atrakcją promującą region.

Góry w Beskidzie Małym to wyjątkowe miejsce, które docenia wielu turystów. Jednym z ciekawszych punktów jest szczyt Żar. To tam powstała jedyna na skalę całej Polski elektrownia elektrownia.

Przemek Kossakowski miał już żonę. Wyciekła wielka tajemnica podróżnika, nigdy nie chciał o niej mówićPrzemek Kossakowski miał już żonę. Wyciekła wielka tajemnica podróżnika, nigdy nie chciał o niej mówićCzytaj dalej

Obiekt został wydrążony pod ziemią – w samym sercu góry. Wśród turystów popularne stało się określenie “Kolos z PRL-u”. Widzieliście kiedyś to imponujące miejsce?

Wnętrze góry Żar można zobaczyć dzięki elektrowni, która została wydrążona w jej sercu w czasach PRL-u. Jest to także najwyżej położony obiekt tego typu w całej Polsce, co czyni go jeszcze bardziej atrakcyjnym.

Od soboty przez dwa najbliższe weekendy po 13:00. zakaz wychodzenia z domu. Portugalia zwiększa restrykcjeOd soboty przez dwa najbliższe weekendy po 13:00. zakaz wychodzenia z domu. Portugalia zwiększa restrykcjeCzytaj dalej

Szczególnie docenić go mogą podróżnik, którzy szukają dość niecodziennych punktów podczas urlopów. Jego charakterystycznym elementem jest wielki zbiornik wodny elektrowni Porąbka-Żar.

Wyjątkowe góry, które skrywają w sercu elektrownię z czasów PRL-u

Na szczycie góry turyści mogą podziwiać wielki zbiornik wodny elektrowni Porąbka-Żar. Obiekt o kształcie elipsy jest pozbawiony dopływu naturalnego. W trakcie pobytu w Beskidach Małych podróżni nie powinni pomijać tej jedynej w swoim rodzaju atrakcji. Zwłaszcza że dzięki długiemu na 480 metrów tunelowi można dostać się do samego serca góry.

Po przejściu tunelu znajdujemy się już w centrum elektrowni, która jest ogromną halą wysoką na 40 metrów i długą na 124 metry. Tam natomiast pasjonaci technologii mogą przyjrzeć się generatorom, turbinom oraz pompom.

Góra Żar to jednak interesujące miejsce także dla miłośników przyrody, którzy z punktu widokowego mogą obejrzeć niesamowitą panoramę Kotliny Żywieckiej oraz Jezioro Żywieckie. Wjazd góra-dół na górę kosztuje zaledwie 19 złotych.

Dzisiaj grzeje: 1. Ogłoszono ważny komunikat dla wszystkich klientów. Ogromna złość i rozczarowanie po słowach biura podróży
2. Nieoficjalnie: premier jeszcze dziś ma ogłosić decyzję w sprawie lockdownu. Polki i Polacy wstrzymali oddechy, decyzja wpłynie na życie wszystkich rodzin i nie tylko
3. Z ostatniej chwili: Samolot był już w powietrzu, nagle doszło do porażającej awarii. Za polskimi granicami wszyscy wstrzymali oddech

Niestety obecnie zwiedzanie elektrowni jest niemożliwe. Przerwa techniczna ma potrwać do 6 listopada br. Po wznowieniu tej atrakcji zachęcamy wszystkich do obejrzenia “Kolosa z PRL-u”. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o wyjątkowym zamku w Będzinie.

W W "Milionerach" padło pytanie za pół miliona złotych. Łatwizna dla podróżników i fanów architekturyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rodzina porzuciła psa w schronisku. Powód rozbraja, psiak ma złamane serce
  2. Polacy odzyskują tysiące złotych. Jest prosty sposób, serwery już nie wytrzmują
  3. Prawie wszystkie nie żyją, dramatyczne odkrycie na lotnisku. Wiadomość z Europy wywołuje łzy
  4. Jest nowy projekt zakazów w rządzie. Polacy mogą być zaskoczeni. Podróżowanie nie dla wszystkich
  5. Polsat donosi. Gowin się wygadał. Wiemy, co z podróżowaniem po Polsce 1 listopada
  6. Kundelek ze schroniska nie pozwalał się do siebie zbliżyć. Bardzo się bał, dopiero jedna kobieta zmieniła jego los

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł