góry z dziećmiFot. pxhere.com/CC0 Public Domain

Prawdziwy dramat w polskich górach. Wakacyjny koszmar. "Rodzice fundują im traumę"

Góry są uwielbiane przez turystów, lecz nie są dla każdego. Ci, którzy regularnie wychodzą na szlaki, dobrze wiedzą, jak wyglądają dramaty dzieci zaciągniętych tam siłą. Rodzice nie chcą słyszeć sprzeciwu i narzekania.

Góry są piękne i trudno znaleźć osobę, której by nie zauroczyły. Niestety samo podziwianie widoków nie wystarczy, by pokochać długie wędrówki niezależnie od pogody. Najczęściej cierpią dzieci, które nie mają siły, a często również ochoty na wycieczkę, lecz nie mogą się sprzeciwić rodzicom. Ich płacz i zawodzenie niosą się na kilkadziesiąt metrów.

Będą wielkie zmiany, Sejm potwierdził. Dotyczy milionów polskich turystówBędą wielkie zmiany, Sejm potwierdził. Dotyczy milionów polskich turystówCzytaj dalej

Góry kojarzone z traumą

- Spędziłam tydzień chodząc po tatrzańskich szlakach, zarówno łatwych, jak i trudniejszych. Jestem przerażona, jak niektórzy rodzice zmuszają dzieci, by w upale chodziły także po trudnych szlakach. One nie płaczą, a dosłownie "ryczą". Często nie chcą dalej iść, nogi je bolą. Czasem trzeba wziąć na ręce. Po co? Żeby potem pokazać na Facebooku, jak uśmiechają się na zdjęciach dumne ze zdobywania szczytów? Na siłę rodzice raczej nie spowodują ich miłości do gór, a w przyszłości może być trauma na samo wspomnienie z dzieciństwa - wyznała pani Bożena, czytelniczka Dziennika Bałtyckiego.

W odpowiedzi na zażalenia turystów, kórzy nie chcą widzieć płaczących dzieci na szlakach, ciągniętych siłą w góry, ekspertka podała swoją opinię. Dr Joanna Rajang, psycholog społeczny i psycholog biznesu w bydgoskiej firmie Personel System, udzieliła krótkiego wywiadu Dziennikowi Bałtyckiemu.

Wycieczki są dobre, ale z umiarem

- Dzieciom trzeba czasami przypomnieć, że istnieje świat poza internetem, telefonem, tabletem czy komputerem. Gdy rodzice nie będą im pokazywać innych atrakcji nie poznają ich i, niestety, zostanie tylko do dyspozycji sprzęt z grami. Bo skąd mają wtedy wiedzieć o przyjemnościach poza multimediami? Wędrówki po górach to okazja, by zmierzyły się ze swoimi możliwościami, na pokonanie słabości, satysfakcję, że coś udało się zrobić - powiedziała Rajang.

Dzisiaj grzeje: 1. Wszedł do morza, po chwili pędem wracał na plażę. Skandal, wszystko wyszło na jaw
2. Powstanie nowy fundusz dla wczasowiczów. Dostaną pieniądze za odwołaną wycieczkę

Dodała, że rodzice powinni być bardziej wrażliwi na pragnienia własnych dzieci i słuchać, kiedy mają już dość. Miłość do gór i pieszych wędrówek trzeba im dawkować, by się nie zniechęciły. Nie ma sensu zabierać ich od razu na najtrudniejsze szlaki, które będą zbyt wyczerpujące dla małych nóg. Kwestia zdjęć również powinna zostać przemyślana. Czy cena, jaka płacą dzieci za idealne zdjęcie z wycieczki nie jest za wysoka? Psycholog oddaje, że fotografie powinny być pamiątką miłych chwil, a nie dowodem na spełnienie zachcianki rodziców.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny tragiczny występ Roberta Kubicy. Były mistrz świata bez litości dla Polaka, "jest dramatyczny"
  2. Jacek Kurski wolałby o tym zapomnieć, ujawniono nagranie. Śpiewa o bieliźnie, tańcach i barmanach
  3. Tysiące zakażonych po jednej modlitwie. Dramatyczne wiadomości ze świata
  4. Hit, wyciekło zdjęcie Macierewicza na wakacjach. Poszalał
  5. Wysłała rodzicom zdjęcie z wakacji. Nie zauważyła jednej rzeczy, ale wstyd
  6. Suczka labradora urodziła 13 szczeniaków. Nie wynik imponuje, ale ich wygląd

Źródło: Dziennik Bałtycki

Po przepiękne zdjęcia i ciekawe treści turystyczne zapraszamy również na naszego Instagrama

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł