Problemy w górachFacebook.com/ Nirmal Purja

Grupa śmiałków chciała zdobyć K2. Złe warunki pogodowe zabrały im wszystko

Góry są piękne, ale często także niebezpieczne. Przekonali się o tym uczestnicy wyprawy na K2. Warunki atmosferyczne w górach przyczyniły się do zniszczenia ich bazy. Jeden z uczestników opowiedział o tym na Facebooku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wyglądała wyprawa w Himalaje
  • co się wydarzyło na K2
  • co zrobili uczestnicy wyprawy

Góry są pasją wielu osób. Z tego powodu turyści z całego świata jeżdżą do Nepalu, aby zdobyć największe szczyty Himalajów. Na K2 próbują wejść słynni zdobywcy szczytów - profesjonalni himalaiści, ale także inni turyści.

W gronie osób, które chcą zdobyć K2 jest między innymi Polka Małgorzata Gorzkowska. Teraz zespół znajduje się w trudnej sytuacji. Pogoda zniszczyła ich bazę.

Zniszczona baza w górach

Zespół, który próbuje zdobyć K2 prowadzony jest przez Nepalczyka, który nazywa się Nirmal Purja. W przeszłości w ciągu 189 dni zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników, czym ustanowił rekord świata. Teraz opowiedział o problemach podczas wyprawy na K2.

- To, co zobaczyliśmy, gdy doszliśmy do obozu II to katastrofa. Oba namioty i cały sprzęt, który zostawiliśmy na atak szczytowy, został zniszczony i zmieciony przez wiatr. Straciliśmy wszystko: śpiwory, materace [...], bieliznę, sprzęt [...]. Jestem zdruzgotany tymi wiadomościami - czytamy na jego profilu na Facebooku.

Purja zapowiedział jednak, że nie zamierza zrezygnować z podbicia K2. Zamierza jednak przeprowadzić pewne zmiany w swoim zespole, które mają pozwolić na bezpieczniejsze i sprawniejsze zdobywanie szczytu.

Zdobyli K2 zimą. Pierwszy raz w historii, niesamowiteZdobyli K2 zimą. Pierwszy raz w historii, niesamowiteCzytaj dalej

- Jak wiecie zawsze mam plan zapasowy, nawet do planu B. Jestem zdenerwowany brakiem kolejnego okna pogodowego na atak szczytowy, ale nie porzucam swojego projektu. Plan na atak szczytowy będzie przesunięty na koniec sezonu zimowego. W najbliższych dniach chcemy dociągnąć liny poręczowe do obozu IV, jeśli pozwoli pogoda - wyjaśnia Purja.

Także inna ekipa straciła swój sprzęt. Chodzi o grupę Seven Summit Treks. - Niektóre namioty, butle z tlenem, liny i pozostawiony w obozie wysokim sprzęt zostały uszkodzone i zmiecione. Jutro Szerpowie mają uzupełnić część brakującego sprzętu w obozie I i II oraz przestawić w inne miejsce obóz II - przekazali.

Utrudnienia w wyprawie Polki

Inna grupa, która spotkała się z utrudnieniami w drodze na K2 to grupa prowadzona przez Nepalczyka Mingmę Gyalje Sherpa. Zdobywca Korony Himalajów i inni uczestnicy postanowili na razie zostać w bazie. To właśnie w tej grupie znajduje się Polka.

- Czekamy w bazie na dobrą pogodę. Prognozy są bardzo zmienne, więc postanowiliśmy poczekać z wyjściem. Nie mamy pewności, co do losów naszego obozu na 7000 m. Mamy w nim większość sprzętu. Jeśli namiot został zdmuchnięty, to wracamy do domu. Nasz obóz jest nieco wyżej (w porównaniu do zniszczonych - PAP), więc nie ma możliwości, by wejść i zejść w ciągu jednego dnia - informuje za pośrednictwem Facebooka Sherp.

Gorzkowska o wyprawie na K2 opowiadała mediom już przed samym wyjazdem do Nepalu. - Jestem przygotowana na najgorsze i raczej nie spodziewam się, że cokolwiek będzie mi tam szło łatwo. Nie jadę tam, żeby próbować, a żeby wejść - mówiła dla RMF FM. O rozmowie z radiem można przeczytać tutaj.

Jak pisaliśmy jakiś czas temu, K2 to góra położona na granicy Chin i Pakistanu. To najwyższy szczyt Karakorum, a tym samym drugi najwyższy szczyt świata, zaraz po Mount Everest. To jedyny ośmiotysięcznik na świecie, którego do tej pory nie udało zdobyć się zimą. Do tej pory było wiele prób.

Obrazy Turysci.pl

K2, fot. wikimedia.commons/ Svy123/ CC BY-SA 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turyści.pl:

Źródło: WP

Następny artykuł