Góry turyściFot. Pixabay.com/dife88

Turyści nieprzestrzegający zasad w górach dostaną kary finansowe? Ratownicy są załamani

Góry potrafią być bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w zimie. Na turystów na szlakach czyha wiele niebezpieczeństw, a niektóre z nich niestety powstają przez lekkomyślne zachowania. Ratownicy są załamani.

Góry są wyjątkowym miejscem, w którym poczuć się możemy naprawdę wolni. Wspaniałe widoki oraz wspinaczka sprawiają, że każdy, choć na chwilę, uciec może od problemów, które czekają na niego na dole. Niestety na szlaku jednak również czyha na nas wiele niebezpieczeństw, a niektóre, groźne sytuacje, wywołujemy sami swoim lekkomyślnym podejściem.

Słowenia włącza się w akcję WOŚP. Przekazano wyjątkowy unikat, którego nie da się kupić nigdzie na świecieSłowenia włącza się w akcję WOŚP. Przekazano wyjątkowy unikat, którego nie da się kupić nigdzie na świecieCzytaj dalej

Ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR są załamani podejściem turystów do wspinaczki górskiej w okresie zimowym. Postanowili przerwać milczenie i opowiedzieć o niewyobrażalnych sytuacjach, z którymi spotkali się już w swojej karierze. W niektóre przypadki aż trudno uwierzyć.

Góry mogą być bardzo niebezpieczne

Niestety, jak podkreślają ratownicy, każdego roku w polskich górach dochodzi do tych samych, niewiarygodnych sytuacji. Mimo ciągłych ostrzeżeń i upominania przyjezdnych, wychodzą oni na szlaki zimą zupełnie nieprzygotowani. Pełno jest ludzi w modnych jeansach z dziurami w materiale, spacerujących w delikatnych butach podatnych na ślizganie się, a często nawet zdarzają się kobiety w obuwiu na obcasie. Co gorsza, wielu nie stara się nawet zadbać o bezpieczeństwo własnych dzieci, które zabierają na wycieczkę.

- Nie może być takiej sytuacji, że grupa turystów z dziećmi ma pretensje do całego świata, że utknęli w Białym Jarze, że jest ciemno, ślisko i szlaki nie są posypane i że wyciąg jest zamknięty - stwierdził w Radiu Wrocław naczelnik, Sławomir Czubak.

Co najgorsze, po koniecznej interwencji ratowników, ludzie nie rozumieją nawet, co zrobili źle.

- Mają pretensje do całego świata, tylko nie do siebie - dodał.

Lekkomyślność niektórych turystów jest załamująca

Ratownicy z Karkonoszy obsłużyli prawie 40% górskich wypadków, do których doszło poza Tatrami. W końcu jednak nawet ich cierpliwość jest na wykończeniu i zamierzają interweniować w tej bulwersującej sprawie. Skoro ciągłe upominanie i przypominanie nic nie daje, są gotowi na wprowadzenia finansowych konsekwencji. Miałyby je ponosić wszystkie osoby, które ignorują podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Karkonoski Park Narodowy wraz z GOPR planuje rozpoczęcie kolejnej akcji uświadamiającej o zagrożeniach w górach oraz przepisach. Jeśli ona nie przyniesie kolejny raz oczekiwanych rezultatów, być może w końcu poskutkuje to nowymi przepisami przewidującymi kary finansowe, lecz nie zostało to jeszcze oficjalnie potwierdzone.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kelnerka myślała, że nikt jej nie widzi. W kuchni podniosła spódnicę i coś okropnego. Wszystko nagrano
  2. Napój oczyszczający tętnice. Wystarczy pić dwa razy dziennie
  3. Historia greckiej wyspy wywołuje ciarki. Niewielu wie, mieszkały tam setki śmiertelnie chorych ludzi
  4. Milioner oferuje pracę dla prawdziwego podróżnika. Zarobisz 19000 zł miesięcznie, musisz spełnić tylko jeden warunek
  5. 39 turystów było uwięzionych na Islandii. Potężną burzę śnieżną nagrano, ten widok przyprawia o ciarki
  6. Fanki zamurowało, Justyna Żyła przyznała się do sztucznego poprawienia swojej urody. Do sieci wyciekły zdjęcia "przed" i "po"

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł