góry bez turystówFot. Pixabay.com/si_kor

Zakaz wychodzenia w góry ma ogromną zaletę. Nie każdemu przyjdzie to do głowy

Góry i ich przyroda odradzają się, dzięki pustym szlakom turystycznym. Zmiany widać gołym okiem, o czym chętnie donoszą leśnicy i strażnicy parków narodowych. Zwierzęta przystąpiły do zalotów.

Góry w wielu miejscach są objęte najwyższym stopniem ochrony przyrody. Parki Narodowe, które zwykle przyciągają tłumy turystów, teraz są zupełnie puste. Wszystko przez zakaz wstępu, jaki został wprowadzony z powodu pandemii koronawirusa. Na szlakach jest pusto, więc zwierzęta bez przeszkód mogą się przemieszczać i łączyć w pary.

Pierwszy region na świecie, który pokonał koronawirusa. Media: nie ma już ani jednego przypadkuPierwszy region na świecie, który pokonał koronawirusa. Media: nie ma już ani jednego przypadkuCzytaj dalej

Góry są teraz rajem dla zwierząt

- Brak turystów w Tatrach to duże korzyści dla przyrody, zwłaszcza zwierząt. Nasi przyrodnicy zauważyli, że dotychczas zapełnione szlaki turystyczne, bardzo często przecinają tropy zwierząt. Ten spokój w Tatrach jest na pewno korzystny dla głuszców i cietrzewi, które teraz odbywają swoje tokowiska. Często odbywają się one w pobliżach wyznaczonych szlaków turystycznych. Również dla drapieżników jest to sytuacja korzystna, ponieważ mają większą przestrzeń do polowań. Na pewno przyroda odetchnie - wyjaśnił dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, Szymon Ziobrowski.

Całkowity zakaz wstępu do parków narodowych został wprowadzony 3 kwietnia. Wcześniej Tatrzański P.N. wprowadził takie ograniczenie dla turystów, lecz mieszkańcy powiatu mogli swobodnie wchodzić. Za złamanie tego przepisu grozi nawet 1000 zł mandatu, jednak konsekwencje zdrowotne mogą być dotkliwsze. Wychodząc w celach innych niż niezbędne do życia, narażamy się niepotrzebnie na zarażenie koronawirusem. Zostając w domu, dbamy nie tylko o siebie, ale też o środowisko, któremu służy brak turystów.

Dzisiaj grzeje: 1. Obostrzenia w Polsce przedłużone. Mateusz Morawiecki podał daty
2. Auchan wymyślił prosty sposób na ominięcie długich kolejek. Sklepy zaczynają już go realizować

W Tatrach na spokojny żer wyruszyły kozice górskie, które pod koniec kwietnia rozpoczną wykoty. Młode przyjdą na świat w spokojniejszych niż zazwyczaj warunkach. Ptakom nikt nie zakłóca toków, co jest szczególnie ważne dla zagrożonych gatunków, takich jak głuszec czy cietrzew. Drapieżniki polują bez przeszkód, biegając w poprzek szlaków. Brak naszej obecności przyniesie wiele korzyści środowisku naturalnemu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wyjątkowo smutne święta pary prezydenckiej. Andrzej Duda przekazał smutną wiadomość
  2. Naukowcy podali datę szczytu zachorowań w Polsce. Zbliża się nieubłaganie
  3. Nawet nie wyszedł z domu, a złamał kwarantannę. Zapłaci 10 tysięcy złotych kary
  4. 600 osób nie żyje, chcieli uchronić się przed koronawirusem. Smutne wiadomości ze świata
  5. Naukowiec podał date, kiedy wróci normalne życie. Przyjdzie nam jeszcze długo poczekać
  6. Reprezentant Polski złamał rządowe rozporządzenia. Interweniowała policja

Źródło: Onet

Następny artykuł