góry zakopane polskafot. pixabay.com/jarekgrafik

Zawrotna inwestycja w polskich Tatrach. Wydadzą 18 mln złotych, szczęka opada

Góry dają możliwość lepszego poznania otaczającej przyrody. Dzięki nowemu obiektowi będzie można zbliżyć się do niej jeszcze bardziej.

Wyjazd w góry pozwala połączyć się z naturą i odpocząć od miasta. W Tatrach powstanie nowoczesny obiekt, który pozwoli lepiej poznać otaczającą przyrodę.

Tragiczna śmierć 5 turystów, spędzali razem urlop. Ratownicy, policja i śmigłowce już nic nie mogły zrobićTragiczna śmierć 5 turystów, spędzali razem urlop. Ratownicy, policja i śmigłowce już nic nie mogły zrobićCzytaj dalej

Poznać lepiej polskie góry

Do końca 2021 roku przy wejściu do Doliny Kościeliskiej ma stanąć Centrum Edukacji Przyrodniczej Kiry. Budynek będzie mieścił się pod ziemią, a jego dach pokryją rośliny - wszystko żeby ingerencja w krajobraz była jak najmniejsza.

W Centrum znajdą się sale poświęcone różnej tematyce, w których będzie można zapoznać się między innymi z kroniką ochrony Tatr oraz historią odkrywania jaskiń w Dolinie Kościeliskiej.

Sporym zainteresowaniem powinna cieszyć się sala "Podczerwieni", w której zwiedzający otrzymają gogle noktowizyjne i latarkę na podczerwień. Ich zadaniem będzie odnalezienie narysowanych na ścianach zwierząt, które będą pojawiały się pod wpływem podczerwieni.

W sali "Jak nietoperz" każdy będzie mógł poczuć się jak ten latający ssak. Podobnie jak nietoperze posługują się echolokacją, zwiedzający otrzyma kask z czujnikami i w kompletnej ciemności będzie musiał odnaleźć drogę do wyjścia.

Miłośników jaskiń z pewnością zaciekawi sala "Podziemne skarby", w której będzie można dowiedzieć się o pobliskich jaskiniach dostępnych dla turystów oraz obejrzeć film obrazujący ich walory przyrodnicze,

Dla twórców centrum bardzo ważny jest aspekt edukacyjny, dlatego znajdziemy w nim również stanowiska informacyjne, w których zaczerpniemy wiedzę między innymi na temat pogody, przyrody czy ekologii. Przy osobnym interaktywnym stanowisku będzie można dowiedzieć się jak śmieci wpływają na środowisko, jak długo się rozkładają i ile śmieci co roku wywozi się z terenu Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Będzie to drugi tego typu obiekt na terenie TPN. Pierwszy znajduje się w Zakopanem przy ulicy Chałbińskiego w kierunku Kuźnic. Władze parku szacują, że Centrum będzie odwiedzało nawet 125 tysięcy turystów rocznie.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilot wyjawił sekret latania jako pasażer. Zawsze liczy jedną rzecz, turyści ją całkowicie ignorują
2. Dziś uważaj za kółkiem. Policja wlepi mandat na 500 zł, a nawet odbierze prawko

Projekt kosztować będzie ponad 18 milionów złotych i jest finansowany ze środków Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandal po pogrzebie Królikowskiego. Gigantyczna burza w sieci
  2. Zjedzenie hitowego produktu może być niebezpieczne dla zdrowia. Lepiej wyrzucić go do śmieci
  3. PKP szykuje prawdziwą rewolucję. Świetna wiadomość dla pasażerów
  4. Tragiczne znalezisko księdza we włoskiej parafii. Leżała przy parafii, pochodziła z Polski
  5. Karol Strasburger niedawno wrócił z objętych epidemią Włoch. Ma ważny apel do wszystkich Polaków
  6. Kibice nie mogą uwierzyć. Znana sportsmenka obraziła Polaków. Wszystko nagrała kamera (WIDEO)

Źródło: onet.pl

Następny artykuł