Góry izerskieFot. Wikipedia.org/. Slawek Ilski

Góry Izerskie podbijają serca Polaków. Położone są niedaleko, a zachwycają swym pięknem

Góry Izerskie znajdują się na południowym zachodzie naszego kraju oraz częściowo w Czechach, a ich piękna jeszcze niestety wielu ludzi nie zna. Wyglądają niesamowicie i naprawdę warto je odwiedzić.

Góry Izerskie są w Sudetach Zachodnich, a biegną zarówno na terenie naszego kraju, jak i w Czechach. Są przepiękne, dzikie i naturalne, wielu Polaków jednak niestety wciąż nie dostrzega ich potencjału. Skupiamy się często na najpopularniejszych Tatrach, zapominając o mniejszych pasmach, które są niemniej magiczne i wyjątkowe.

Okropne informacje. 257 osób zginęło w katastrofach samolotówOkropne informacje. 257 osób zginęło w katastrofach samolotówCzytaj dalej

Najwyższy szczyt tych niezwykłych gór to Wysoka Kopa, której wysokość równa jest 1126 m n.p.m. Wszystkie wniesienia są tam dość łagodne i z pewnością sprawdzą się doskonale jako miejsce rodzinnych ferii zimowych lub wakacji. Nie są przesadnie wymagające, na pewno poradzą sobie z nimi nawet nieco młodsze dzieci, a satysfakcja z podziwiania przepięknych krajobrazów po dotarciu na szczyt będzie ogromna.

Wciąż niedoceniane przez Polaków Góry Izerskie

Choć w porównaniu z Tatrami czy Bieszczadami Góry Izerskie ciągle znajdują się nieco w cieniu, niektóre ich miejscowości są często odwiedzane przez przyjezdnych. Jakuszyce czy Szklarska Poręba goszczą wielu podróżników, jednak o tych terenach ciągle mówi się w kontekście turystyki dość niewiele.

Od 2009 roku na terenie Gór Izerskich funkcjonuje Izerski Park Ciemnego Nieba, który był pierwszym takim projektem na terenie całej Polski oraz Czech. Jest jednocześnie pierwszym parkiem, który obejmuje teren transgraniczny. Park ciemnego nieba jest szczególnym obszarem, który jest wyznaczany do ochrony przed zanieczyszczeniem światłem ciemności nocnej. Trzeba przyznać, że to wyjątkowa inicjatywa, zwłaszcza w dobie bezustannie rozrastających i rozwijających się miast.

Idealne miejsce na urlop z rodziną

Tereny tych gór są szczególnie polecane jako miejsce idealne do spędzenia wakacji z rodziną. Cieszyć się tam można wieloma, różnymi rodzajami turystyki, nie trzeba więc ograniczać się jedynie do pieszej. Warto również wsiąść na rower, poświęcić czas na w okresie zimowym na narciarstwo biegowe czy pomyśleć nad coraz popularniejszą w Polsce turystyką konną.

Niewiele osób wie, ale Góry Izerskie to również miejsce, w którym odbywa się wyjątkowy wyścig psich zaprzęgów. Znany jest jako Husqvarna Tour i trwa kilka dni. Wszystko to sprawia, że fani górskich wycieczek, pięknych widoków oraz aktywnego spędzania czasu powinni odwiedzić te tereny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najbardziej mroczne i przerażające muzeum na całym świecie. Żeby do niego wejść, trzeba mieć nerwy ze stali
  2. Hotel igloo ma niesamowity klimat. Delektuj się ciepłym wnętrzem, patrząc na śnieg na zewnątrz
  3. Nigdzie na świecie nie powstało do tej pory podobne miasto. Wstęp tylko dla bezdomnych
  4. Pięciu pasażerów wyproszonych z samolotu. Powód jest absurdalny, samolot był za ciężki
  5. Kolejni ludzie ucierpieli w pożarach Australii. Niestety poparzone są też kangury, wombaty i koale
  6. Aż trudno uwierzyć. Najdziwniejsze przedmioty pozostawione na lotnisku wbijają w ziemię

Następny artykuł