góra AthosFot. pixabay/laskof (zdjęcie podglądowe)

Góra, której od wieków nie mogą zobaczyć kobiety. Absurdalna tajemnica

Góra o niebywałym bogactwie przyrodniczym i kulturowym może być odwiedzana tylko przez mężczyzn. Kobiety muszą zachować dystans i nigdy nie będzie im dane poznanie tajemnic tego miejsca. Zakaz wstępu istnieje od setek lat.

Góra Athos w Grecji to najbardziej wysunięty na wschód obszar Chalkidiki. Cały półwysep jest odizolowany, dzięki czemu pozostał unikatowy zarówno pod względem przyrodniczym, jak i kulturowym. Ze względu na duże różnice wysokości (góra Athos ma 2033 m n.p.m.), można tam spotkać wiele skrajnie odmiennych formacji przyrodniczych, od skrawków półpustyni po przykłady roślinności alpejskiej. Fauna i flora sa wyjątkowo bogate, także w gatunki endemiczne.

Dwie dziewczynki nie żyją, odpoczywały latem na hamaku. Rodzice ostrzegająDwie dziewczynki nie żyją, odpoczywały latem na hamaku. Rodzice ostrzegająCzytaj dalej

Góra jest zamieszkiwana przez mnichów od ponad tysiąca lat

Półwysep można podzielić na 2 części. Większość obszaru zajmuje tzw. Agios Oros (Święta Góra), czyli republika mnichów, która dosłownie stanowi państwo w państwie. Mały skrawek na północy półwyspu możemy określić jako część świecką. Najbardziej interesującym miejscem na tym obszarze jest miasteczko Ournoupoli, mały kurort, stanowiący bazę wypadową dla tych, którzy chcą się udać na Agios Oros. Pierwsi mnisi przybyli tam prawdopodobnie w VII wieku.

Athos jest wyrazistym przykładem zjawiska, które występowało niegdyś w świecie bizantyjskim. Zarówno w starożytnej tradycji greckiej, jak i w tradycji judeochrześcijańskiej istniało głęboko zakorzenione przekonanie, że góry to miejsca szczególnie bliskie Bogu, więc tworzono tzw. święte góry. Na półwyspie znajdziemy 20 monasterów oraz wiele pustelni i skitów (zorganizowane wspólnoty złożone z kilku cel, przeważnie dawne klasztory, które straciły na znaczeniu). Stolicą państwa mnichów jest wioska Karies, w której co roku zbiera się sobór, który stanowi swego rodzaju władzę ustawodawczą.

Dzisiaj grzeje: 1. Renata spędziła urlop nad polskim morzem. Teściowa zamieniła jej wakacje w koszmar
2. Wybory prezydenckie 2020. Czym są wyniki exit poll?

Kobiety nigdy nie widziały monasterów z bliska

Niestety wielowiekowa tradycja zabrania kobietom wstępu na półwysep, a statki, na których się znajdują, mogą podpływać nie bliżej niż na 500 m. Aby złożyć wizytę na Athos, trzeba zwrócić się z prośbą o pozwolenie do Biura Obsługi Pielgrzyma, składając osobiście lub przesyłając faksem kopię ostatniej strony paszportu, lub dowodu osobistego. We wniosku należy podać planowany czas pobytu na Świętej Górze (pozwolenia wydawane są na 4 dni) oraz określić, które klasztory chce się odwiedzić. Jednego dnia wejść może maksymalnie 120 osób, z czego tylko 10 może być innej wiary niż chrześcijaństwo obrządku wschodniego.

góra

Fot. jeden z monasterów/ pxfuel.com

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robert Lewandowski nagle zjawił się w Warszawie. Powód wizyty szybko wyszedł na jaw, należą się brawa
  2. Jest fatalnie. Marian Opania znalazł się w tragicznej sytuacji
  3. Tysiące Polaków dostanie bilety 80% taniej. Już pewne, można rezerwować
  4. Przykre wyznanie Ministerstwa Zdrowia o wakacjach. Nie ma już wątpliwości, niestety
  5. Cejrowski posunie się do ostateczności. Powiedział wszystko, stracił cierpliwość do rządu
  6. Pies tonął na jej oczach. Właścicielka rzuciła się do wody, fale przykryły ją

Źródło: Onet

Następny artykuł