Gniezno miasto PolskiFot. pixabay.com/goronzo

Byliście w Gnieźnie? Wyjątkowe miasto na mapie Polski

Gniezno to wyjątkowe miasto na mapie naszego kraju. Z pierwszą historyczną stolicą Polski wiąże się kawał historii. Mieliście kiedyś okazję odwiedzić tę miejscowość? Stolica Piastów pojawia się w wielu legendach, z których ta najpopularniejsza opowiada o Lechu. Jedno z najstarszych miast Polski warto zwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Gniezno jest pierwszą historyczną stolicą Polski i jednym z najstarszych miast naszego kraju. Już te informacje powinny wystarczyć, żeby każdy turysta przynajmniej raz w życiu odwiedził tę niezwykle interesującą miejscowość. Byliście kiedyś w stolicy Piastów? Właśnie tutaj możemy przeżyć kawał historii na nowo. Imponuje sam fakt, że miasto przetrwało aż do dziś.

Makabra, 600 ratowników w akcji, wymyło ciała z cmentarzy. Żywioł za granicą nie ma litościMakabra, 600 ratowników w akcji, wymyło ciała z cmentarzy. Żywioł za granicą nie ma litościCzytaj dalej

Zwiedzając Gniezno, nie da się nie wrócić do historii Polski, ale nie tylko - to także powrót do czasów szkolnych, ponieważ większość z nas właśnie w toku edukacji usłyszała o tej miejscowości po raz pierwszy. Mieszko I właśnie tutaj postanowił wybudować pierwszą katedrę. Również w tym miejscu Cesarz Otton III publicznie przyozdobił głowę Bolesława Chrobrego własną koroną.

Zwiedzaliście kiedyś Gniezno? To prawdziwy powrót do korzeni

Gniezno zaznaczył w swojej kronice słynny Gall Anonim i tam nazwa pierwszej historycznej stolicy Polski została zapisana po raz pierwszy. Także tu zrodziła się legenda o Lechu, Czechu i Rusie. To w Gnieźnie założyciel państwa polskiego miał dostrzec symbolicznego już orła białego. Co warto zobaczyć w mieście podczas weekendu spędzonego w Wielkopolsce?

Co koniecznie trzeba zobaczyć, odwiedzając Gniezno? Jedną z największych atrakcji jest Trakt Królewski - szlak ułożony przez władze miasta, który pozwoli przejść obok rzeźb, posągów oraz makiet związanych z największymi legendami pierwszej stolicy Polski. Pojawiła się nawet specjalna aplikacja GOń, dzięki której niczego nie przegapimy. Kolejnym ważnym punktem są Katedra i Drzwi Gnieźnieńskie - najbardziej charakterystyczne zabytki znajdujące się na wzgórzu Lecha.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje, nie było szans. Tragiczna wiadomość obiegła Polskę, wszystko na turystycznym Pomorzu
2. Sprawa pumy Nubii się nie kończy. Pojawiły się kolejne wątki
3. Nowe obostrzenia w Polsce. Polsat podał szczegóły, uderzą również w turystów

Zwiedzając Gniezno, powinniśmy również pamiętać, aby nie ominąć Parowozowni i lokalnego Dobrego Browaru, w którym możemy wypić smaczne piwo oraz obserwować cały proces warzenia. Po posiłku warto też zajrzeć do Muzeum Początków Państwa Polskiego, które będzie wspaniały zakończeniem naszej wizyty. A może byliście już w Gnieźnie i znacie te wszystkie atrakcje? Dajcie znać w komentarzu na Facebooku pod tym artykułem. W innym z naszych tekstów pisaliśmy również o pięknym Zamku w Krasiczynie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Husky został zaatakowany z obu stron. Nie mógł opędzić się od nachalnych adoratorów, wideo
  2. W wielu województwach zawyją dziś syreny alarmowe. Wiemy dlaczego
  3. TVP przekazało niewiarygodną wiadomość. Chodzi o CPK w Polsce, gigantyczne
  4. Niestety, zacznie się już jutro. Cała Polska będzie zablokowana, niepokojące informacje
  5. Wszystko poszło na wizji TVP, widzowie od razu zauważyli i płaczą ze śmiechu. Chodzi o nazwy miejscowości
  6. Grupa twardzieli budzi postrach wśród oprawców zwierząt. Wymierzają sprawiedliwość lepiej niż policja

Następny artykuł