giewont afera o fagęfot. pixabay.com/ davorsky

Zakopiańczycy ruszyli masowo do kościołów. Wszystko przez flagę na Giewoncie

Giewont w wakacje dwukrotnie stał się obiektem kontrowersji. Jednak tylko jedna sytuacja okazała się być na tyle oburzająca, by organizować msze. Chodzi o krzyż postawiony na szczycie, na którym w przeciągu dwóch miesięcy zawisły dwa obiekty - baner i flaga.

Giewont w ciągu dwóch miesięcy stał się obiektem dwóch sporów - pierwszy raz przed wyborami prezydenckimi zawisł tam baner jednego z kandydatów, drugi w połowie sierpnia, gdy powieszono na nim flagę jednej z mniejszości. Tylko za jedną z tych sytuacji katoliccy wierni zdecydowali się przepraszać.

Znoszą zakaz dla Polaków. Jest potwierdzenie, w końcuZnoszą zakaz dla Polaków. Jest potwierdzenie, w końcuCzytaj dalej

Spór o Giewont zakończy się w kościele

Parafie w Zakopanem w najbliższy poniedziałek organizują nabożeństwo przebłagalne w związku z tęczową flagą, która w połowie sierpnia zawisła na krzyżu na Giewoncie. Mniejszości seksualne, wywieszając flagi w miejscach publicznych, chcą zwrócić uwagę na problem queerfobii oraz dyskryminacji, z którą spotykają się każdego dnia. Nie każdemu jednak taki sposób walki o swoje prawa odpowiada - zdaniem niektórych wieszanie flag w miejscach kultu religijnego jest nieodpowiednie.

- W tym roku chcemy złączyć się modlitwą suplikacyjną (śpiew chóralny o błagalnym charakterze wykonywany w okresach klęsk żywiołowych oraz nieszczęść red.) i przepraszać Boga za znieważenie Krzyża na Giewoncie obcymi nam flagami. Chcemy bronić krzyża, do czego zachęcał nas św. Jan Paweł II. Modlitewne spotkania odbędą się we wszystkich kościołach Zakopanego i Kościeliska równocześnie o godz. 15.00 łącząc się z pielgrzymami, którzy w tym czasie będą na Giewoncie - czytamy na stronie Parafii Tatrzańskiej św. Krzyża w Zakopanem.

To nie pierwszy raz, gdy na krzyżu zawisł niepożądany przedmiot. Tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich na krucyfiksie zawisł baner Andrzeja Dudy. Według czytelniczki polsatnews.pl, która była świadkiem zdarzenia, "baner został zawieszony najprawdopodobniej przez koło różańcowe z księdzem na czele, po odmówieniu dziesiątki różańca". Według relacji zawieszający plakat mieli kilkakrotni skandować "Duda na prezydenta".

Dzisiaj grzeje: 1. Nagle runął, 50 osób może nie żyć. TVP przekazało rano dramatyczne wiadomości ze świata
2. Znaleźli Polaka w łóżku należącym do dziecka. Dopuszczał się nieludzkich czynów

- [Wierni] Będą modlić się, bo krzyż od 2000 lat jest symbolem zmartwychwstania Chrystusa i miłości Boga do ludzi, a nie tablicą, gdzie można wieszać swoje banery polityczne, czy manifestować światopogląd - mówił ks. Mariusz Dziuba w rozmowie z "Gazetą Krakowską".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skandaliczne sceny z monitoringu ujawniły zachowanie opiekunki do zwierząt. Właścicielka tonęła we łzach
  2. Wysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofy
  3. Jest kolejny zakaz, Polsat potwierdził. Tysiące Polaków przeżyje potężne rozczarowanie
  4. Wyciekło, ile zarobi Szumowski. Astronomiczna kwota
  5. Gigantyczne zmiany w przyszłym tygodniu w Polsce. Nie ma wątpliwości
  6. Labrador zaczął ciężko dyszeć. Przeczuwał, że od katastrofy dzielą sekundy. Niewiarygodne nagranie

Źródło: Polsat News

Następny artykuł