Gdzie na grzyby, aby było bezpiecznie?Fot. Pixabay.com/_Alicja_

Myślą, że jest kanią i masowo zbierają. Popełniają śmiertelny błąd

Gdzie na grzyby? Bardziej zasadnym pytaniem byłoby - na jakie grzyby? Zapaleni grzybiarze często dają się ponieść emocjom, a tych jak każdy dobry spacerowicz wie - w lesie nie brakuje. Co, jednak gdy emocje wezmą górę i przez przypadek w koszu znajdzie się “trujak”?

Gdzie na grzyby - to pytanie zadaje sobie większość leśnych zbieraczy, chociaż bardziej niż na miejsce, trzeba uważać na wyśledzone okazy. Okazuje się, że pewien truciciel łudząco przypomina kanię.

Popełnił kolosalny błąd na grzybobraniu. Nigdy nie rób jak on, trafił do szpitalaPopełnił kolosalny błąd na grzybobraniu. Nigdy nie rób jak on, trafił do szpitalaCzytaj dalej

Gdzie na grzyby i na jakie grzyby?

Według poradnika opublikowanego na łamach Interii, gdzie na grzyby się wybrać, jest kwestią drugorzędną. Najważniejsze jest - co zbierać. Dla przykładu popularna kania, która świetnie sprawdza się w bułce tartej i po usmażeniu - ma “złego brata bliźniaka”. Niestety, owe rodzeństwo może dać się we znaki osobom z problemami żołądkowymi.

Gdzie na grzyby iść, aby było bezpiecznie? W okolice pozbawione sąsiedztwa muchomorów. Jednym z najbardziej podstępnych osobników jest muchomor sromotnikowy, który do złudzenia przypomina kanię. To właśnie ten rodzaj (wraz z muchomorem jadowitym) odpowiada za 90 proc. zatruć śmiertelnych w kraju.

Kiedy i gdzie na “bezpieczne” grzyby?

Kanie występują w całym kraju, a szczególnie - na brzegach lasów liściastych i iglastych oraz polanach. Główną różnicą między szlachetną kanią a podstępnym muchomorem sromotnikowym jest wielkość kapelusza (kania jest większa) oraz charakterystyczne ciemne plamki (u kani można je zetrzeć).

Dzisiaj grzeje: 1. Fatalne wiadomości z Chin. Doszło do wycieku w fabryce, tysiące osób zakażonych, nie chodzi o koronawirusa
2. Jak długo gotujesz rosół? Wiele osób popełnia ten sam błąd, przez który potrawa nie smakuje jak w domu
3. Grecja drży ze strachu. Niebezpieczeństwo, Ianos nadciąga

Kania, a właściwie czubajka kania to gatunek, którego reprezentanci rosną od lata do późnej jesieni. Jeśli nadal zastanawiacie się gdzie iść na grzyby, należy prześledzić losy słynnego już pana Janusza - znanego również jako polski “król grzybiarzy”.

Gdzie na grzyby, aby było bezpiecznie?

Fot. Pixabay.com/_Alicja_ z Pixabay (muchomor sromotnikowy)

Gdzie na grzyby, aby było bezpiecznie?

Fot. Pixabay.com/krystianwin (kania)

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Całe życie dokarmiała bezdomne psy. Kiedy odeszła, na pogrzebie zjawili się niespodziewani goście
  2. Tajemnica Stanów Zjednoczonych wyszła na jaw. Pracowali nad tym 20 lat, eksperci aż osłupieli
  3. Daniel Martyniuk nie miał wyboru. Oficjalnie przeprasza, tym razem przesadził, wszystko przez opinie o hotelu
  4. Los koni z Morskiego Oka przesądzony. Niestety, zapadła decyzja
  5. Polsat potwierdził, spełnia się czarny scenariusz w Zakopanem. Niestety
  6. Konie nie przestaną jeździć trasą do Morskiego Oka. Poprawka upadła, skandaliczne uzasadnienie

Źródło: Interia

Następny artykuł