Gdańsk przełomowa decyzjaWikimedia Yanek / fotopolska.eu CC BY-SA 3.0

Przełomowa decyzja polskiego sądu. Sprawa ma wymiar międzynarodowy

Gdańsk wydał decyzję, na którą długo czekały dwie Polki. Kobiety toczyły walkę, aby urodzona w 2019 roku Azara otrzymała PESEL i dowód osobisty. Do tej pory dziewczynka pozostawała bezpaństwowcem. Wcześniej wniosek został odrzucony przez wrocławski urząd stanu cywilnego. Powód? Azara ma dwie mamy, które wzięły ślub w Hiszpanii.

Gdańsk przychylił się do wniosku dwóch lesbijek, które ubiegały się o przyznanie numeru PESEL i dowodu osobistego małej Azarze, która przyszła na świat w 2019 roku. W związku z tym, że dziewczynka ma dwie mamy, wrocławski urząd stanu cywilnego wcześniej w lutym br. odmówił wydania jej potrzebnych dokumentów. Przez to dziecko, które nie miało możliwości otrzymania hiszpańskiego obywatelstwa, mogło być uznane za bezpaństwowca. Sprawa trafiła do Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

22 osoby nie żyją. 21 rannych. Dramatyczny bilans tragedii. Porażające wieści ze świata22 osoby nie żyją. 21 rannych. Dramatyczny bilans tragedii. Porażające wieści ze świataCzytaj dalej

Gdańsk prawdopodobnie stał się miejscem, które Joanna i Alena zapamiętają bardzo dobrze. Zgodnie z hiszpańskim prawem kobiety wzięły ślub i pozostają w legalnym związku. Sprawa o wymiarze międzynarodowym skomplikowała się jednak po tym, jak na świat przyszła Azara, dziewczynka, którą urodziła jedna z Polek. Ustalenie tożsamości biologicznego dziecka jest niemożliwe, ponieważ nasienie pochodziło z banku spermy. Azara w swoim hiszpańskim akcie urodzenia ma wpisane 2 mamy. Jednak dziecko nie mogło otrzymać hiszpańskiego obywatelstwa, ponieważ w kraju obowiązuje prawo krwi.

Gdańsk wydał PESEL i dowód osobisty córce lesbijek

Po tym, jak wrocławski urząd stanu cywilnego odmówił Joannie i Alenie wydania potrzebnych dla dziecka dokumentów, nadzieję dla pary stanowił jeszcze Gdańsk. Odmowa, którą otrzymały w lutym 2020 roku, dotyczyła transkrypcji aktu urodzenia Azary. Według urzędników była ona niemożliwa, ponieważ wpisano w nim dwie matki. Zasugerowano, aby jedna z nich została wykreślona z dokumentu, na to jednak nie zgadzała się strona hiszpańska. Sprawa znalazła szczęśliwe zakończenie w gdańskim urzędzie miasta.

- Na szczęście Gdańsk wydał dowód osobisty, wskazał w nim jedną mamę. Wydał go na podstawie zagranicznego aktu urodzenia, w którym wpisane były dwie mamy. Naczelny Sąd Administracyjny w grudniu 2019 roku w innym postępowaniu wydał uchwałę, z której wynika, że jeżeli w zagranicznym akcie urodzenia są wskazane jako rodzice dwie osoby tej samej płci, nie ma potrzeby dokonywania transkrypcji i należy wydać dokument na podstawie tego zagranicznego aktu urodzenia. Czyli nie ma potrzeby przenoszenia zagranicznego aktu urodzenia do polskiego rejestru stanu cywilnego. Udało się przekonać Gdańsk, że tę uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego należy wykonać - słowa pełnomocniczki matek, Anny Mazurczak cytuje portal Gazeta.pl.

Dzisiaj grzeje: 1. Fatalna wiadomość z samego rana, właśnie się dowiedzieliśmy. Nie żyje Łukasz Korzyniewski
2. Wyjawili, z kim Jarosław Kaczyński spędza urlop. Polityk się wygadał

3. Nagły komunikat z ministerstwa ws. noszenia maseczek. Dotyczy Lidla, Biedronki i innych sklepów

Po tym, jak Gdańsk wystąpił do Ministerstwa Cyfryzacji o wydanie numeru PESEL dziewczynce, sprawa została rozwiązana na korzyść Joanny i Aleny. Para odebrała dowód swojego dziecka 24 lipca br. Decyzję sądu i urzędu miasta można uznać za przełomową dla Polek, które pozostają w zawartym w Hiszpanii związku małżeńskim. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o wstydliwej wizytówce Łodzi, która jest symbolem sporu między biznesmenem a urzędem miasta.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zerwane dachy, podtopione domy, zablokowane drogi. W Polsce rozegrał się dramat, są zdjęcia
  2. Media podają porażające informacje. Nowe ognisko wirusa na stadionie w Polsce, na meczu było kilka tysięcy osób
  3. Kolejne krytyczne problemy w rodzinie Jacka Kurskiego. Sprawą zajmie się prokuratura, powracają poważne oskarżenia z przeszłości
  4. Z ostatniej chwili: Wykryto zakażenia na polskim lotnisku
  5. Skandaliczne sceny w Muzeum Auschwitz. Ogromna burza w internecie
  6. Wielkie kontrole nad polskim morzem. Wielu Polaków może mieć ogromne kłopoty
  7. Psy Przemysława Salety wpatrują się w 1 punkt. Zdjęcie z jego spektakularnego mieszkania podbija internet

Źródło: Gazeta.pl

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł