Francja wprowadza nowy zakazFot. Pixabay.com/fsHH

Do 135 euro kary, bez pozwolenia nikt nie wyjdzie z domu. 100 tys. policjantów wychodzi na ulice europejskiego państwa

Francja wprowadza zakaz wychodzenia z domu, chyba że jest to konieczne, np. w celu zrobienia zakupów spożywczych lub dotarcia do pracy. Prezydent zobowiązał obywateli do pozostania w domach w specjalnym orędziu.

Francja zamknęła swoje granice i wprowadziła restrykcyjne zasady poruszania się wewnątrz kraju. Kwarantanna obowiązuje wszystkich, niezależnie od stanu zdrowia. Nieuzasadnione opuszczenie domu może słono kosztować. Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner uszczegółowił orędzie prezydenta Emmanuela Macrona, przedstawiając szereg konsekwencji za nie przestrzeganie zakazu.

Wuhan skrywa ciekawostki, o których ludzie nie mają pojęcia. Miejsce, w którym zaczęła się cała pandemiaWuhan skrywa ciekawostki, o których ludzie nie mają pojęcia. Miejsce, w którym zaczęła się cała pandemiaCzytaj dalej

Francja bierze przykład z Włoch

Aby dopilnować przestrzegania nakazu pozostania w domu, na ulice wyszło 100 tysięcy policjantów, merowie i urzędnicy miejscy. Od południa we wtorek będzie można dostać mandat za nieuzasadnione złamanie nakazu w wysokości od 38 do 135 euro. Na głównych drogach wprowadzono stałe i mobilne kontrole.

Przepływ towarów nie będzie zakłócony ani poddawany dodatkowym kontrolom. Mieszkańcy strefy Schengen będą mogli wjechać na terytorium Francji.

- Musimy zapobiec przemieszczeniom międzynarodowym, które mogłyby nasilić pandemię [...]. Tylko obywatele państw członkowskich strefy Schengen i UE, a także obywatele Zjednoczonego Królestwa będą mogli wjechać na teren naszej wspólnej przestrzeni komunikacyjnej - zapewnił minister Castaner.

Formularz uzasadnienia wyjścia

Na stronie internetowej ministerstwa spraw wewnętrznych pojawił się formularz uzasadnienia wyjścia z domu. Można go pobrać lub napisać uzasadnienie samemu na zwykłej kartce, by móc opuścić dom. Swobodnie mogą się poruszać po kraju osoby z legitymacją służbową lub prasową. Minister podkreślił, że przepływ informacji jest teraz szczególnie ważny. Oprócz wyjścia na zakupy, do pracy lub lekarza, będzie można wyjść na spacer z dzieckiem lub psem. Są to czynności niewymagające wykonywania w grupie, dlatego można zachować wymagany odstęp.

Dzisiaj grzeje: 1. Świetne informacje o zakażonej, 74-letniej Polce. Dostała specjalną mieszankę leków
2. Najgorszy okres pandemii jeszcze przed nami. Wiceminister zdrowia podał orientacyjne daty

Trwają prace legislacyjne mające na celu przesunięcie drugiej tury wyborów samorządowych, o czym poinformował w orędziu prezydent Francji. Castaner sugeruje, że mogą się odbyć najwcześniej w drugiej połowie czerwca. Liczba ofiar koronawirusa we Francji osiągnęła w poniedziałek liczbę 148 osób i niemal 7 tysięcy przypadków zarażenia. Przełożenie drugiej tury wyborów jest więc konieczne, by zminimalizować rozprzestrzenianie się choroby.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stan 74-letniej zakażonej Polki coraz lepszy. Otrzymała pionierską mieszankę leków
  2. Druzgocące zdjęcie z polskiego sklepu. Zachowanie klientki nie mieści się w głowie
  3. Polacy wylądowali w Warszawie. Na kwarantannę pojechali zwykłym PKP i transportem publicznym
  4. Koronawirus w autobusie PKS. Pasażerowie pilnie poszukiwani, zagrożonych kilkanaście kursów
  5. Pierwsza osoba na świecie dostała testowaną szczepionkę na koronawirusa. Wiadomo, kim jest
  6. Jest oficjalna decyzja UEFA ws. Euro 2020. Mistrzostwa nie odbędą się w tym roku

Źródło: RMF 24

Następny artykuł