Finlandia zorzaScreen/youtube/AGU

Chcieli zobaczyć zorzę polarną. Nie spodziewali się, że dokonają niezwykłego odkrycia

Finlandia słynie na całym świecie ze zjawiska zorzy polarnej. To niezwykły spektakl na niebie, który oglądają oraz fotografują miliony turystów. Teraz jednak dokonano niezwykłego odkrycia - zwykłe zdjęcia udowodniły, że istnieje zupełnie nowy rodzaj zorzy.

Finlandia to jeden z niewielu krajów na świecie, na którego terenie występuje zorza polarna. To niezwykły spektakl na niebie, pełen świateł układających się w przeróżne wzory i fale, zachwycających kolorami. Zjawisko to fascynuje zarówno podróżników i fotografów, jak i naukowców, a teraz dokonano imponującego odkrycia.

Kolejny kraj podjął decyzję. Na jego teren nie wpuszczą żadnego turysty, który był w ChinachKolejny kraj podjął decyzję. Na jego teren nie wpuszczą żadnego turysty, który był w ChinachCzytaj dalej

Jak podają media, współpraca fińskich fotografów-amatorów, którzy chcieli po prostu robić zdjęcia oraz nagrywać filmy z zorzami, przyniosły niezwykły efekt. Po analizie tych materiałów, helsińscy naukowcy doszli do wniosku, że istnieje jeszcze jeden, szczególny rodzaj zorzy.

Odkryto nowy rodzaj zorzy polarnej

Różnicę między nagranymi materiałami a zwykłą zorzą zauważyli naukowcy z uniwersytetu w Helsinkach. Badacze analizowali zdjęcia publikowane na wielu grupach na Facebooku, które zrzeszały fotografów-amatorów tropiących zjawisko świetlne.

Jak się okazało, rzeczywiście na części nagrań i fotografii widać coś wyjatkowego - zorzę, która nie została sklasyfikowana. Zjawisko nazwano "wydmami" i ustalono, że pokazują się one jedynie na większej wysokości. Szczegóły na ich temat oraz naukowe podstawy ich występowania na razie nie są znane, wkrótce jednak prawdopodobnie się to zmieni.

Finlandia słynie z tego niezwykłego zjawiska

Śledzenie zorz polarnych nie jest łatwym zajęciem i wymaga od fotografów wiele cierpliwości. Nigdy nie ma 100-procentowej pewności, że zjawisko pojawi się dokładnie tam, gdzie tego oczekujemy. Kiedy jednak turyście uda się je zobaczyć na własne oczy, trudno wyjść z podziwu. Poniższy filmik doskonale przedstawia, na czym polega różnica między tradycyjną zorzą, a "wydmami" - na początku nagrania widać tę pierwszą, a dopiero później "nachodzą na nią" "wydmy".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prawie połowa Polaków powinna go zapłacić. Podatek od posiadania psa coraz wyższy
  2. Objawy padaczki to nie tylko drgawki. Każdy powinien je znać
  3. Co najmniej 20 osób nie żyje, 16 rannych, również dzieci. Tragedia za granicą podczas nabożeństwa
  4. Stan kryzysowy w dwóch krajach. Poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego
  5. Niesamowite zdjęcie rzuciło internautów na kolana. Uchwycono magiczny moment przy -40 stopniach
  6. Chciała zabłysnąć na stoku. Nagle stała się pośmiewiskiem, internauci nie mają litości

Źródlo: Fly4free

Następny artykuł