Finlandia HelsinkiFot. Pixabay.com/kostiolavi

Pierwszy raz od 200 lat. Mieszkańcy Helsinek patrzą w kalendarze i nie wierzą własnym oczom

Finlandia od blisko 200 lat nie miała takiej sytuacji. Mieszkańcy Helsinek nie mogą uwierzyć, że to naprawdę im przyszło dożyć tej historycznej chwili.

Finlandia zdecydowanie nie należy do najcieplejszych miejsc na świecie. Ujemne temperatury, silne wiatry oraz śnieg nie są tam niczym nowym i zdążyły już do siebie przyzwyczaić wszystkich mieszkańców. W tym roku jednak doszło do czegoś wyjątkowego.

Jedno z najmroczniejszych, opuszczonych miast świata jest w Polsce. Jego historia jest wyjątkowo smutnaJedno z najmroczniejszych, opuszczonych miast świata jest w Polsce. Jego historia jest wyjątkowo smutnaCzytaj dalej

Przez cały styczeń stacja pomiarowa w Helsinkach nie odnotowała nawet jednego centymetra pokrywy śnieżnej. To chwila wyjątkowa, która grubymi literami zapisze się w historii tego kraju - taka sytuacja nie zdarzyła się ani razu, odkąd prowadzi się oficjalne pomiary, czyli od 1844 roku.

Pierwszy taki styczeń od 200 lat

O niezwykłym wniosku poinformowało fińskie radio publiczne. Wiadomość potwierdził tamtejszy Instytut Meteorologiczny, podkreślając, że styczeń był wyjątkowy pod względem statystyk. Naukowcy zauważyli, że Helsinki zwykle na początku roku są pod śniegiem - w ubiegłym roku jedynie 6 dni było bezśnieżnych i jest to też średnia wyliczona dla lat 1981-2000.

Znaczą liczbę dni bezśnieżnych w Helsinkach odnotowano jedynie w 1925 roku oraz 1939 roku, gdy było ich po 29 oraz w 2018 roku, gdy zliczono ich 21. Zmieniły się również statystyki temperatur, bowiem w tym roku odnotowano tylko 2 dni, gdy średnia dobowa temperatura spadła poniżej zera. Zdarzały się poranne przymrozki, jednak nic więcej.

Finlandia odczuwa zmiany klimatyczne?

Meteorolodzy informują, że styczeń był miesiącem wyjątkowo wysokich temperatur, które zapanowały nad większością Finlandii. W internecie pojawiło się wiele sugestii, że związane jest to ze zmianami klimatu oraz jego ocieplaniem. Są na szczęście jeszcze miejsca w tym kraju, w których wciąż panuje niesamowita zima.

Na północnych krańcach państwa odnotowano lokalne spadki temperatur sięgające nawet poniżej 35 stopni. Najbardziej intrygujące są jednak różnice między północą, a południem tego kraju - zdarzało się, że przekraczały nawet 40 stopni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ukryta kamera zarejestrowała dziwne zachowanie mężczyzny. Nagrano, co robi na ulicy z bezpańskim psem
  2. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  3. PKP znowu rozczarowuje. Koniec z dodatkiem w cenie biletu, trzeba będzie kupować sobie samemu
  4. Pierwszy raz od 200 lat. Mieszkańcy Helsinek patrzą w kalendarze i nie wierzą własnym oczom
  5. Niesamowite zdjęcie rzuciło internautów na kolana. Uchwycono magiczny moment przy -40 stopniach
  6. W sieci pojawiło się porażające zdjęcie Królikowskiego. Fani zamarli, byli przerażeni

Źródło: Onet

Następny artykuł