ferie karyFot. Unsplash.com/Sharon McCutcheon/zdjęcie poglądowe

Jeden błąd zrujnuje Ci ferie w górach. Będziesz musiał zapłacić za karę fortunę

Ferie w górach mogą być wspaniałą rozrywką dla całej rodziny, bywają jednak również wyjątkowo przykre dla portfela. Wielu z nas popełnia jeden błąd, za który możemy dostać gigantyczną karę.

Ferie spędzać można na wiele różnych sposobów. Niektórzy decydują się na odpoczynek z bliskimi w domu, inni uciekają przed zimnem do ciepłych krajów, a kolejni organizują wyjazd na narty. Każdy sposób jest dobry, o ile pozwala wypocząć od męczącej codzienności, trzeba jednak bardzo uważać.

Przyjmujące wideo z Chin. Widać, jak traktowani są zarażeni śmiertelnym wirusemPrzyjmujące wideo z Chin. Widać, jak traktowani są zarażeni śmiertelnym wirusemCzytaj dalej

Wielu z nas popełnia ogromny błąd podczas wyjazdów na ferie za granicę własnym samochodem. W Polsce nie obowiązuje obowiązek zmiany opon na zimowe, przez co wielu z nas tego po prostu jeszcze nie zrobiło ze względu na brak śniegu i dość wysokie temperatury. Są jednak kraje szczególnie oblegane w okresie zimowym, w których za ten błąd zapłacimy fortunę.

Ferie mogą Cię kosztować prawdziwą fortunę

Belgia, Holandia, Dania czy Wielka Brytania, podobnie jak Polska, nie zdecydowały się na nałożenie obowiązku wymiany opon na zimowe kierowcom. Robimy to zwykle ze względów bezpieczeństwa, kierując się rozwagą i zdrowym rozsądkiem. Są jednak kraje, w których władza narzuca takie postępowanie, a jeśli kierowca się do tego nie dostosuje, czekają go wysokie kary.

Norwegia, Szwecja, Niemcy, Austria czy Czechy mają obowiązek zmiany opon na zimowe. Dotyczy to wszystkich użytkowników tamtejszych dróg, również turystów, a za niezastosowanie się do tego przepisu obowiązują bardzo wysokie kary, które mogą dotkliwie uszczuplić budżet przygotowany na ferie.

Wysokość kar wprawia w osłupienie

Za jeżdżenie po Czechach "na letnich" od 1.11 do 31.03 dostać możemy względnie "przystępną" karę, wynoszącą jedynie po przeliczeniu około 340 zł. Nie wszędzie jednak jest tak miło i przyjemnie, bo wyjazd w Alpy drastycznie uszczupli nasz budżet.

Tam jazda na "zimówkach" jest bardzo restrykcyjnie przestrzegana, a kary są nieziemsko wysokie. Jeśli masz letnie opony od 1.11 do 15.04 to musisz liczyć się z karą, która wynosić może maksymalnie aż 5000 euro, czyli ponad 20000 zł. Taka stawka bez wątpienia zepsuje każde, nawet najlepiej zapowiadające się ferie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Idealne ferie z rodziną? Polacy zapominają o jednym, ważnym szczególe
  2. Michał Szpak padł ofiarą oszustów. Nie jest jedyny, teraz ostrzega innych
  3. Najczęstsze objawy kobiecych nowotworów. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Każda klatka to małe miasteczko, nigdy nie poznasz sąsiadów. Polski "Mrówkowiec" to prawdziwy fenomen
  5. Piorun uderzył w polski samolot. Leciał z Warszawy
  6. Niezwykłe znalezisko w polskim mieście. Nikt nie otwierał tajemniczych drzwi od kilkudziesięciu lat
  7. Co najmniej 3 osoby nie żyją, nie wiadomo ile rannych. TVP donosi o okropnej katastrofie

Źródło: Onet

Następny artykuł