Turysci.pl
wulkan

DESIREE MARTIN/AFP/East News

Ewakuacja na wyspie La Palma. Polka zdradza szczegóły: „Ludzie nie wiedzieli, co mają robić"

20 Września 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Wybuch znajdującego się na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich wulkan Cumbre Vieja spowodował ewakuację pięciu tysięcy osób. Według relacji polskiej turystki dla TVN24 ewakuowani ludzie byli zdezorientowani, a większość nie zdążyła się spakować.

Wczoraj informowaliśmy o wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma. W wyniku erupcji uszkodzonych zostało około stu domów, a kilkadziesiąt zniszczono doszczętnie. Około pięciu tysięcy osób, w tym 500 turystów, musiało zostać ewakuowanych.

swimming-pool-2128578 1280

Oferty last minute najtaniej nawet kilka tygodni wcześniej. Później ceny rosną, a wybór maleje

CZYTAJ DALEJ

Ewakuacja turystów po erupcji wulkanu

Wśród ewakuowanych turystów była pani Anna, turystka z Polski, która przebywa po wschodniej stronie La Palmy. Kobieta w rozmowie telefonicznej na antenie TVN24 przyznała, że z Santa Cruz, gdzie obecnie przebywa, chmury dymu nie widać.

Turystka została ewakuowana z hotelu w Puerto Naos. Według jej relacji część ludzi pojechała autokarem na wschód, ona natomiast przemieszczała się własnym samochodem. Wraz z rodziną znalazła hotel na jedną noc, ponieważ ich lot powrotny do Polski zaplanowany jest na dzisiaj.

- Wczoraj ewakuacja była chaotyczna, ludzie nie wiedzieli, co mają robić, większość nie zdążyła się spakować. Zostali w tym co stali, w spodenkach czy klapkach - mówiła na antenie TVN24 pani Anna. - Na wschodzie wyspy jest spokój, nic się nie dzieje - dodała.

Polka w rozmowie telefonicznej dodała także, że połączenia lotnicze nie są wstrzymane. Znacznym utrudnieniem może być jednak, że komunikaty dotyczące bieżących wydarzeń są podawane w języku hiszpańskim.

Turystka z rodziną w momencie wybuchu wulkanu znajdowała się po wschodniej, bezpiecznej stronie wyspy. Według jej relacji ciężko było jej się porozumieć z policjantami, którzy kierowali ich do Puerto de Tazacorte. Rezydent również nie okazał się pomocny w tej kwestii.

Funkcjonariusze nie chcieli przepuścić rodziny na zachodnią część wyspy, gdzie znajdował się ich hotel. Turyści dojechali tam jednak bocznymi drogami, aby spakować i zabrać swoje rzeczy.

- Tylko jak weszliśmy do hotelu, to była ewakuacja. Kto zdążył się spakować, to miał szczęście. Są ludzie, którzy zostali w spodenkach, bez pieniędzy, z innych krajów. Spotkałam Niemców, którzy zostali w samych spodenkach, źli, że nie było informacji - relacjonowała turystka.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Wielu myśli, że zna Włochy, ale tylko nieliczni odpowiedzą na wszystkie sześć pytań

Pytanie 1 z 6

Na rozgrzewkę: do którego miasta trzeba pojechać, aby podeprzeć Krzywą Wieżę?

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: TVN24

Ania RadkeAutor

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Europa

Irlandia zaostrza restrykcje graniczne. Potrzebny będzie dodatkowy dokument

Czytaj więcej >

Europa

Turystka pokazała paragon z restauracji we Lwowie. "Musieliśmy czekać ok. godziny, ale było warto"

Czytaj więcej >

Europa

Czechy przywracają stan wyjątkowy. Będzie obowiązywał do świąt

Czytaj więcej >

Europa

Europejskie państwa wprowadzają zakazy lotów. Powodem nowa mutacja koronawirusa

Czytaj więcej >

Europa

Portugalia wprowadza stan klęski żywiołowej. "Wkraczamy w fazę większego ryzyka"

Czytaj więcej >

Europa

Zmiany dla Polaków planujących podróż do Francji. Chodzi o terminy testów na koronawirusa

Czytaj więcej >