Europa paraliż na lotniskachFot. Ventusky.com

Totalny chaos w Europie. 350 alertów, 25. tys. pasażerów zostało na lodzie, 170 lotów odwołanych

Europa jest częściowo sparaliżowana, odwołano już dziesiątki lotów. Setki pasażerów utknęło na lotniskach, sytuacja jest bardzo poważna.

Europa w ostatnich dniach zmierzyć się musiała z niezwykle silnym sztormem, który nazywał się Dennis. Jego skutki są opłakane, a najbardziej widać je w Wielkiej Brytanii. Obfite opady deszczu doprowadziły do powodzi, osunięć ziemi oraz paraliżu komunikacyjnego.

Sztorm rzucał nim jak szmacianą lalką. Podniebny kolos miał ogromne kłopoty [FILM]Sztorm rzucał nim jak szmacianą lalką. Podniebny kolos miał ogromne kłopoty [FILM]Czytaj dalej

Do tej pory wprowadzono już 250 ostrzeżeń powodziowych, 350 alertów, a w niedzielę odwołano aż 170 lotów z UK. Ograniczone lub odwołane zostały również kursy pociągów co najmniej 20 przewoźników. Przez to wszystko poszkodowanych zostało około 25 tysięcy pasażerów.

Europa boleśnie odczuła Dennisa

W niedzielę późnym wieczorem obowiązywało sześć poważnych ostrzeżeń powodziowych - oznaczają one bezpośrednie zagrożenie dla życia mieszkańców. Cztery z nich w Anglii, a dwa w Walii. Ponadto dla mniejszych terenów wystosowano 250 ostrzeżeń powodziowych, oznaczających pojawienie się spodziewanych podtopień oraz powodzi.

Najwięcej było alertów - blisko 350. Oznaczają one ewentualną możliwość wystąpienia podtopień na danym obszarze. Większość UK objęta jest również ostrzeżeniami pierwszego i drugiego stopnia, spowodowanymi silnymi wiatrami.

Opłakane skutki sztormu

Najgorzej sytuacja wygląda w południowej Walii. Tam opady były na tyle silne, że poziom wody sięga nawet dachów samochodów osobowych. W miejscach krytycznych powódź dosięgła nawet górnej części okien znajdujących się na parterze. Wiele osób przez to zostało uwięzionych we własnych domach.

Władze Wielkiej Brytanii ostrzegają, by w miarę możliwości ograniczyć również wszelkie podróże, bo sytuacja komunikacyjna jest tragiczna. Tysiące ludzi utknęło na dworach oraz lotniskach, choć kursy są powoli wznawiane.

Niedobrze sytuacja wygląda również w Polsce. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia, które dotyczą trzech województw. Ostrzega się przed silnym wiatrem.

- Będzie nadal wietrznie, ale porywy nie powinny przekraczać 60 km/h. Jedynie na północy do 65-70 kilometrów na godzinę - cytuje Jakuba Gawrona z IMGW portal Gazeta.pl.

Eksperci szacują, że taka sytuacja trwać może przynajmniej do wtorku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Miała wziąć z nim ślub. Gdy zobaczyła na nagraniu, co robi z jej psami, odwołała wszystko
  2. Nikt nie chciał go zatrudnić przez autyzm. Teraz sam pomaga innym
  3. Tragedia tuż przy polskiej granicy. Padły strzały, trzy osoby nie żyją, dziecko ranne
  4. Dwie wioski doszczętnie zniszczone, co najmniej 30 osób nie żyje. Dramatyczne wiadomości ze świata
  5. Okropne zachowanie kierowcy turystycznego autobusu. Oni pędzili ratować ludzkie życie [FILM]
  6. Mama wyrzuciła noworodka do śmietnika. Po 28 latach jego ojciec zauważył w telewizji porażającą rzecz

Źródło: RMF24

Następny artykuł